Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

coinforumgentr

Hakkında

Kullanıcı Adı
coinforumgentr
Katıldı
Ziyaretler
440
Son Etkinlik
Roller
Member
Puanlar
78
 • Blockchain için hatıra anasayfası (Blockchainhistory.io)

  Merhabalar bugünkü incelememde bugüne kadar gördüğüm en ilginç ve yaratıcı projelerden biri olan blockchainhistory.io isimli projeyi tanıtacağım.

  Blockchainhistory.io nedir?
  Blockchainhistory blockchain başta olmak üzere, kripto paralar,nesnelerin interneti,yapay zeka,sanal gerçeklik ve diğer teknolojiler için bir hatıra anasayfası yaratıyor.

  Projenin ilham kaynağı ise milliondolarhomepage isimli bir internet sitesi. Bunu ilk kez duyanlar için kısaca özet geçmek istiyorum.
  Eğer ilk kez duyuyorsanız zaten bu büyük bir kayıptır, çünkü milliondollarhomepage sayfası internet tarihinin en büyük fenomenlerinden biridir. Her neyse dönelim konuya;
  2005 yılında 1 milyon dolar kazanmak isteyen alex tew isimli bir ingiliz, milyondolarlık anasayfa adında bir internet sitesi açıyor ve internet sitesini 1.000.000 pixellik küçük küçük alanlara bölüyor. Ve her bir pixel 1 dolardan satmayı başarıyor. Hatta son pixel alanlarını ebay üzerinden açık arttırma usulü ile satıyor. İnternet tarihinin en yaratıcı ve başarılı olmuş girişimleri arasında yerini alıyor.

  Blockchainhistory.io ise 13 yıl sonra milliondollarhomepage sayfasının kripto para versiyonu olarak ortaya çıkıyor ve toplamda 1000 ETH değerinde bir anasayfa yaratıyor.

  Anasayfa tıpkı milliondolarhomepage sayfasındaki gibi 1.000.000 pixelden oluşuyor. Her bir pixeli 0.001 ETH'den satışa çıkarıyor. Tüm pixeller satıldıktan sonra kurucu 1000 ETH kazanmış olacak.

  Site en az 20 yıl açık kalacağına söz veriyor.

  Blockchainhistory milliondolarhomepage sayfasına göre biraz daha süslenmiş ve ilgi çekici hale getirilmiş.

  Blockchain için hatıra defteri
  Pixel satışının yanını sıra sitenin içerisinde bir hatıra defteri bulunuyor. Bu hatıra defterine insanlar 2040 yılı için öngörülerini yazıyorlar.
  Blockchain, kriptoparalar, yapay zeka,nesnelerin İnterneti, sanal gerçeklik gibi teknolojilerin ne durumda olduğu, ne kadar yaygın kullandığı gibi notlarını blockchain hatıra defterine kayıt ediyorlar.

  Kayıt edilen tüm notlar İnternet sitesinde yayınlanmanın haricinde, toplanıp düzenlenerek ekitap haline getirilecek ve internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebilecek. Bunun haricinde yine geleceğe bırakılan tüm notlar, cilti kitap haline getirilecek ve bu kitaplar dünyanın çeşitli kütüphanelerine hediye edilecek. (Temsili olarak sadece 50 kitap basılacak)
  Kitabın kapağı ise blockchainhistory.io anasayfasında satın alınan pixel alanlarından oluşacak.

  Yaratıcı bir fikir çünkü
  Toplamda blockchain için yapılan halka arzların toplam sayısı 5.000 geçti. Halk arz yapmadan yaratılan yine pek çok uygulama var. Fakat şuana kadar herhangi bir platform ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olabilmiş değil. Halka arzlar sonucu milyon dolarlar toplayan icolar ise blockchainhistory.io için potansiyel müşteriler.
  Borsalar,İCO'lar,Çeşitli teknoloji şirketleri,Blockchain tabanlı oyunlar ve uygulamalar, kripto para bahis siteleri gibi pek çok potansiyel müşteriye sahipler.

  Coinforum.gen.tr Blockchain hatıra sayfasında
  Forum için 0.1 ETH değerindeki küçük bir pixel alanı satın aldım.
  Daha ilk günden pixel alanımız +120 tıklama aldı.
  Projenin twitter sayfasını takip etmenizi öneriyorum. Çok yaratıcı reklam kampanyaları düzenliyorlar. Tweetlerden anladığım kadarı ile siteyi yapan kişi bir ressam ve Mcafee gibi popüler kişilerin resimleri çizip tweet atıyor. Bu şekilde kripto dünyasının ileri gelenlerinin dikkatini çekip retweet alarak projeyi patlatmak istiyor. Mcafee,vitalik gibi kişilerden retweet alması zaten cointelegrap gibi haber sitelerine düşmesini sağlar ve mission complate.

  60.000 pixel şimdiden satıldı.
  Blockchainhistory.io, pixellerin %5'ini şimdiden sattı. Kurucu 60.7 ETH kazanmış görünüyor. Tüm pixeller satıldığında toplamda 1000 ETH toplanacak. 500 ETH'yi kurucusu kendisi için ayıracağını kalan 500 ETH'ilede blockchainhistory.io üzerindeki pixellerin değer kazanması için içerik üretimi,kitap oluşturması,seo gelişimi gibi giderlere ayrılacak.

  Blockchain hatıra sayfası hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

  Projenin İngilizce Açıklaması: http://blockchainhistory.io/pdf.php
  Projenin Türkçe Tercümesi: http://blockchainhistory.io/blog_article.php?id=1
  Geleceğe not bırakmak için: http://blockchainhistory.io/guest.php
  Twitter adresi: https://twitter.com/bchainhistory


  airdroper
 • İCO yatırımında dikkat edilmesi gerekenler

  İCO yatırımında dikkat edilmesi gerekenler

  İco Nedir?
  ''ICO'nun açılımı Initial Coin Offering olarak geçiyor Türkçe karşılığını halka arz olarak yansıtabiliriz. Bunu daha basit bir örnekle anlatmamız gerekirse şöyle açıklayalım:

  A şahsının, firmasının bir projesi var diyelim ve bu projenin toplam maliyeti 1 Milyon Euro,
  Ancak A şahıs, firmasının bu projenin maliyetini karşılayacak gücü bulunmuyor bu sebeple proje için para toplamak zorunda,
  İşte bu noktada A şahıs, firması proje için gerekli olan parayı toplamak için oluşturduğu coini satışarak sunarak projelerini halkın beğenisine sunuyor ve beğenen kişiler A şahıs, firmasından proje için oluşturulan coini satın alıyor.

  Eğer hâlâ kafanızda soru işareti varsa şu örnek işleyişi daha iyi anlamınızı sağlayabilir.

  A süt firmasının yeni bir tesis kurmak için paraya ihtiyacı var diyelim,
  A süt firmasının yeni bir tesis kurmak için gereken parayı karşılama gücü yok,
  A süt firması bu parayı karşılamak için hisselerini halka arz ederek yeni tesisi için fon topluyor,
  Eğer siz A süt firmasının yapacağı işlere güvenir ve hisse satın alırsanız hem A süt firması projeleri için gerekli olan parayı topluyor hem de siz A süt firmasından hisse satın almış oluyorsunuz. ''

  Şimdi gelelim asıl meseleye: İyi bir ICO nasıl seçilir?

  Şunu bilmelisiniz ki ICO seçimi yapmak samanlıkta iğne aramaya eş değerdir. Piyasada çok fazla yanıltıcı ICO olmasının yanında fon topladıktan sonra ortalıktan yok olan ICO'ların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tüm bu olumsuzluklar ICO'ların adını kötüye çıkardığı için, yatırımcıların uzak durması şaşırtıcı değil, ancak tüm ICO'lar böyle olmak zorunda değil. Bu yazıda ICO seçerken nelere dikkat etmeliyiz, iyi bir ICO nasıl anlaşılır bunlar hakkında bir kaç ipucu vermeye çalışacağım.

  Öncelikle ilk adımımız ile başlayalım;

  1.Domain

  Çoğu kişinin dikkat etmediği bu adım bana göre dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. X ICO'sunun resmi websitesine girdik her şey iyi güzel gözüküyor ama domain sorgulamasında X ICO'sunun domainin yalnızca 1 yıllığına kaydedildiğini görüyoruz. Bana göre en azından 3 yıllığına kaydedilmiş olmalı ve yan domainler satın alınmış olmalıdır.

  Örneğin .com alan adı ile satış yapılıyorsa .net .org domainlerinin de satın alınıp olası bir dolandırıcılığın önüne geçilmiş olması gerekir.

  Bunun nedeni ne olabilir? X ICO'su neden büyük paralar toplayacağı projesinin domainini 1 yıllığına kaydetmiş olsun ki siz olsanız güvendiğiniz projenin domainini 1 yıllığına kaydettirir misiniz?

  Yine domain sorgulamasında X ICO'sunun alan adının kimin adına kayıtlı olduğuna bakıyoruz. Kayıt bilgileri gizli mi? Bir şahıs adına mı kayıt ettirilmiş yoksa bir firma mı? Şahıs adına kayıt ettirildiyse bu şahısın X ICO'su ile alakası var mı? Proje içerisindeki konumu nedir? Bu soruları ICO'yu araştırarak cevaplıyoruz.

  2.Proje

  Herhangi bir yatırım yaparken ilk olarak bakmamız gereken şey nasıl ki projenin kalitesiyse ICO seçimi yaparken de buna dikkat etmemiz gerekiyor. X firmasının bir projesi var ve fon toplamak istiyor. Biz yatırımcı olarak projeyi sorgulamak zorundayız, X ICO'su projesine güveniyor olabilir hatta siz de güveniyor olabilirsiniz ama ya diğer insanlar onlar güvenecek mi? X firmasının projesi gerçekten ilgi çekecek bir proje mi?

  Tüm bu soruları cevaplamak zorundayız unutmayın ki bir ICO'ya yatırım yaparken aslında bir şirkete yatırım yapmış olursunuz eğer şirket halka hitap etmiyorsa sattığı ürünler satılmıyorsa sizin yatırımınız değer kaybeder. Bir projenin yeterince kaliteli olması o projenin insanlar tarafından kabul edileceği veya kesinlikle gerçekleştirileceği anlamına gelmez.

  Örneğin ben de bugün bir ICO oluşturup projemin insanların bir yatırıp on alacakları bir platform kurmak olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunu yapabilme ihtimalim var mı? Akla mantığa uyuyor mu uymuyor. Eğer seçtiğiniz ICO'nun projesi mantığınıza uymuyorsa uzak durmalısınız.

  3.WhitePaper

  X ICO'sunun projesini beğendiniz, projesinin gerçekleşebilme ihtimalini insanlar tarafından kabul görme ihtimalini ölçtünüz tarttınız peki şimdi ne yapacaksınız? Bunun cevabı projenin whitepaperını okumak.

  Whitepaper bir proje hakkında tüm bilgileri vermesi gereken bilgi kitapçığıdır. Projenin fikrinden tutun, projenin işleyişine, gelecek hedeflerine, bir sonraki adımlarına, kazanılan tutarların nerelere harcanağına vs kadar tüm bilgileri vermesi gerekir.

  Eğer whitepaper sadece projenin fikri ve işleyişi hakkında bilgi veriyorsa uzak durun. Kaliteli bir projenin gizli kalan hiçbir yanı olmamalıdır eğer siz bir projeye yatırım yapacaksanız size o projenin geleceği hakkında bilgi verilmek zorundadır. Bunu yapmayı reddeden kaçamak cevaplar veren ICO'lardan uzak durun. Whitepaperlar genellikle İngilizce olduğu için bu adımı İngilizce bilen biriyle tamamlamalısınız eğer bu konuda yardım alabileceğiniz biri yoksa ücretli tercüme yöntemlerine bile başvurmalısınız.

  4. Roadmap

  Roadmap yani yol haritası seçtiğiniz projenin bu zamana kadar yaptığı işleri ve bundan sonra atacağı adımlar hakkında bilgi verir. Burada dikkat etmemiz gereken şey projenin biz farkına varmadan önce attığı adımlar nelerdi, gerçekten yol haritasına yazdıkları şeyleri yaptılar mı? Veya yol haritaları çok basit olan adımlarla mı başlıyor.

  Örneğin:

  2017 Kasım: Projenin fikrini düşündük
  2017 Aralık: Proje için ekip topladık
  2018 Ocak: Projenin coini üretildi
  2018 Şubat: ICO dönemi
  2018 Mart: Borsalarda işlem göreceğiz

  Bu tür yol haritaları olan ICO'lardan kesinlikle uzak durun. Yol haritası kesinlikle ama kesinlikle projenin temel taşlarını taşıyan, taşıyacak olan adımları içermeli. Ve yalan yanlış bilgiler verilmemelidir. Yol haritasında yazan bilgilerin doğruluklarını kesinlikle teyit etmelisiniz.

  5. Ekip

  Projeyi oluşturan ekibi detaylıca araştırmalısınız. Proje ekibinde yer alan kişilerin özgeçmişleri, linkedin profilleri, sosyal medya hesapları, google aramaları bunların tümü sizin için bir eleme kriteri olmalıdır. Dolandırıcılığı hedef alan ICO'lar genellikle fake fotoğraflar ve fake özgeçmişler oluşturarak yatırımcılara güven vermek isterler. ICO ekibinin Linkedin profilini detaylıca araştırın, profilin açılış tarihini, bağlantılarını, daha önce yaptıkları işleri kesinlikle sorgulayın. Sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlara, sosyal medya hesaplarının açılış tarihlerine dikkat edin.

  6. Adres ve Mail adresi

  Projenin ofis adresini kontrol edin biliyorum bu gerçekten zor bir adım ancak bu konu hakkında ufak bir google araması yapabilirsiniz en azından verdikleri adresin fake bir adres olup olmadığını, verdikleri ülke bilgisinde gerçekten öyle bir adres olup olmadığını kontrol edin. Sosyal Medya hesaplarında ofislerinde çekilmiş bir fotoğraf var mı veya gerçekten bir ofisleri var mı bilmelisiniz.

  Bunun yanında aklınıza takılan tüm soruları ICO sayfasında bulunan mail adresine bir mail göndererek iletin size geri dönüş şekillerine, verdikleri cevaplara, geri dönüş sürelerine dikkat edin.

  7. Sosyal Medya

  ICO'nun sosyal medya hesapları sizler için bir kriter olmayabilir ancak bu önemli bir adımdır. Bir ICO sosyal medya hesaplarından sadece ICO'nun satış kısmıyla ilgili paylaşım yapıyorsa bu eksi puandır. Projesini tanıtmalı, proje hakkında bilgiler vermeli etkileşimlerini karşılıksız bırakmamalıdır. Aynı zaman da yine ICO'nun sosyal medya hesaplarının ne zaman açıldığı da önemlidir, ICO tarihinden bir ay önce açılmış ve ICO zamanına kadar sadece ICO ile ilgili paylaşım yapan bir sosyal medya hesabı güven vermez.

  8. Hedef

  Çoğu ICO beklediği satış rakamlarına ulaşamadan satışı tamamlamak zorunda kalıyor. Peki seçtiğimiz ICO'nun böyle bir durumu yaşama ihtimali var mı? Eğer böyle bir durum yaşanırsa soft cap miktarıyla belirttikleri adımları gerçekleştirebilirler mi?

  Ekibin kalitesi bu adım hakkında size biraz ipucu verecektir eğer proje ekibi uzman kişilerden oluşuyorsa soft cap miktarıyla bile size verdikleri sözleri yerine getirebilir. Unutmamalısınız ki proje sattığı coinin borsalarda itibar görebilmesi için ekibin atacağı adımlar çok önemlidir siz hep en kötüsünü düşünüp proje ekibinin minimum tutar ile bile projelerini bir adım öne taşıyabileceğinden emin olmalısınız.

  9. Medya

  Proje hakkında medyada çıkan haberlere dikkat edin. ICO sayfasında var olan medya bağlantılarının doğruluklarını teyit edip, paylaşım yapılan websitelerinin geçmişlerini, piyasa içindeki otoritelerine göz atın. Sıradan bir blog kullanıcısın yatırım yapmayı düşündüğünüz ICO hakkında yazdığı yazı sizin için kriter olmamalı ve ICO bunu websayfasında referans olarak göstermemeli.

  10. Ortaklar

  ICO'larda yer alan ortaklar bağlantılarını araştırın, bu adım önemlidir öyle ki resmi websiteleri Google'da çıkıyor diye partners kısmına Google'yi ekleyen ICO'lar bile bulunmakta. Ortaklar bağlantıları önemlidir, ICO ile belirtilen firmaların herhangi bir bağı var mı? Daha önce bununla ilgili bir paylaşımda bulunmuşlar mı? Ortaklar kısmında yer alan kurumlar proje fikri ile bağlantılı mı? Bu soruları araştırarak cevaplamak zorundasınız.

  Unutmayın ki en ufak bir yalan bile size ICO hakkında bir ipucu verebilir!

  Tüm bu adımları tamamladıktan sonra yatırım yapacağınız ICO hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Eğer tüm bu adımlardan sonra ICO'ya katılmaya karar verdiyseniz bir sonraki adımınız ICO'nun satış dönemlerini takip etmek ve mümkün olduğunca erken bir şekilde alım yapmak olacak.

  Elimden geldiğince yardımcı olmak istedim, hatam olduysa affola unuttuğum bir şey varsa belirtirseniz konuyu düzenlerim herkese bol kazançlar.

  Kyo
 • Galaxy Esolutions

  Galaxy Esolutions (GES) İCO incelemesi

  Merhabalar, bugünkü incelememizin konusu Galaxy Esolutions (GES) olacak. Proje icobench üzerinden 4.1 puan alarak dikkatimizi çekiyor.

  GES nedir?
  Galaxy Esolutions (GES) projesi temelinde paylaşım ekonomisi ve dönüşüm ekonomisi esas alan B2B ve C2B modeli ticarete izin veren Global elektronik ticaret şirketidir.

  Ekonomi ve ticaret üzerine olan icoları kendi adıma konuşacak olursam anlamakta zorluk çekiyorum.
  Ve işin içine teknik konular ve teknik terimler girince pek çok kişininde bu sorunu çektiğini biliyorum.
  Özellikle bu konularda Türkçe kaynak bulmak zor, bulunsa bile doğru düzgün açıklayan pek çıkmıyor.

  Bende projeyi sıfırdan çalışarak öğrendiğim için sizlere bu şekilde anlatacağım. Projeyi anlatmaya geçmeden önce bilmemiz gereken bazı kavramlar var. Bunlardan ilki ''paylaşım ekonomisi'' olacak. GES beyaz sayfasında önce bu kavramı açıklayarak başlıyor.

  Paylaşım ekonomisi nedir?
  Temelinde sahip olmaktan çok ihtiyaç süresince kullanmanın olduğu bir kavramdır. Örneklerle açıklamak daha kolay olacak. Örneğin blablacar isimli bir uygulama vardı. Çorlu-Lüleburgaz arasında günlük olarak şahsi aracı ile işe giden bir kişi buraya ilan veriyor ve giderken kendisine ücret karşılığı yol arkadaşı buluyor. Bu iki ilçenin arasında otobüsle 10 liraya gitmek yerine bu şekilde bir yöntem tercih ederseniz 5 liraya gidebiliyorsunuz. Böylece hem aracını kullanan kişi hemde araca misafir olan kişinin cebinden daha az para çıkıyor.

  Yine farklı bir örnek verecek olursam tek başınıza 140m2 bir evde oturmak yerine iki ev arkadaşı bulursanız maliyetleri 2/3 oranında düşürebiliyorsunuz.

  Kısacası; paylaşım ekonomisinin temelinde olan şey kullanılmayan veya az kullanılan varlıkları daha etkin bir şekilde kullanmaya dayanıyor.
  Bunun içinde sahip olmak yerine kullanım için para ödemeyi tercih etmeniz gerekiyor. Bir arabaya sahip olup tek başına her gün işe giderseniz sizin için daha masraflı olacak, fakat arabası olan birine ücret öderseniz ihtiyacınızı daha ucuza karşılayabilirsiniz. Yani mülkiyete değil ihtiyaca bakmamız gerekiyor. Bazı büyük fabrikalar örneğin tüm işlemleri kendi fabrikasında gerçekleştirmek yerine bazı işleri dışarıya vermektedir.
  Çünkü sırf üretim aşamalarından sadece küçük bir bölümü için makine almak yerine bunu yakın bir fabrikada yaptırmak daha karlı olabiliyor.
  Örneğin süpermarketler poşetlerini bastırmak için kendi poşet makinalarını alması pek mantıklı değildir. sırf bu alanda uzmanlaşmış ve son teknoloji makinelerle poşet basan bir firma zaten sizden daha ucuza bunu imal edecektir, gidip satın alırsınız olur biter. aylık 1000 lira poşet gideri olan market bu gideri düşürmek için gidip 200.000 dolara makine alması ve başına bir işçi koyması mantıksızdır. Çünkü alınacak bu makine zaten 1-2 saat içinde tüm poşetleri üretecek ve ondan sonra kullanılmayarak kenarda bekleyecektir.

  Döngüsel ekonomi (Circular Economy)
  Evet, şimdi ise ikinci kavramı öğrenelim. Döngüsel ekonomi geleneksel doğrusal (lineer) ekonominin tersi yada başka bir değişle panzehiri olarak tasvir ediliyor. Döngüsel ekonomiye geri dönüşüm ekonomisi de diyebiliriz. Lineer ekonomide her şey sıfırdan üretilirken , döngüsel ekonomide artıklar değerlendirilerek tekrar üretim yapılır. Libre de Bruxelles Üniversitesinden Profesör Edwin Zaccai zaten döngüsel ekonominin sıkça kullanıldığını fakat isim olarak kavramın pek zikredilmediğini ifade etmiş. Son yıllarda teknolojik ürünlerin artıklarının tekrar toplanıp ürün haline getirilmesinin yaygınlaştığını ve sonuç verdiğini açıklamış.

  Döngüsel ekonomi doğal kaynakların gereksiz kullanımının önüne geçerek çevre kirliğini azaltır. Tabi ki sadece çevre kirliliğini azaltması fabrikatörlerin ve bir çoğumuzun pek umurunda olmayacaktır. Fakat bu sistemle yapılan üretimin maliyetinin daha düşük olması göz ardı edilemez. Yenilebilir malzemelerden ve kaynaklardan üretilen ürünler, tekrar ürün haline getirilmesi sıfırdan üretilmesinden daha ucuzdur.

  B2B
  Ticaret ile alakalı icoların bir çoğunda karşımıza çıkan bir kavramda B2B ("Business to Business - Firmadan Firmaya") şirketler arası pazarlama ve satış uygulamalarına verilen ad, olarak tanımlayabiliriz.

  C2B
  C2B kavramı ise ''Customer to business'' yani tüketiciden üreticiye yapılan ürün teklifi diyebiliriz.
  C2B kullanım alanlarına bir kaç örnek verecek olursak; bir kişinin yaptırmak yada almak istediği ürün için firmaya teklif vermesi , bir tshirt alacaksınız fakat üzerinde sevdiğiniz bir çizgi film karakterinin karikatürünün olmasını istiyorsunuz. Bunu firmaya teklif olarak sunup ücret teklif edebilirsiniz. Bugün freelancer sitelerindeki işler C2B örneğidir. Yine iş ilanları için kişisel bilgilerinizi iş ilanı sitelerine girmenizden tutun, bir firmaya yeni model bir ürün için iş fikri vermenize kadar tüketiciden firmaya olan pek çok hareketi kapsamaktadır.
  Kişilerin yine kendi ürettiği el emeklerini firmaya satmak için firmadan teklif istemeleri de bu kavramın kapsamına girmektedir.
  Örnek olarak C2B iş modellerine monster.com isimli iş arama sitesi ve taobao.com isimli çin sitesi verilebilir.

  Şimdi sanırım makalenin girişinde kurduğumuz cümle daha anlaşılır bir hal aldı. Ne demiştik?

  Galaxy Esolutions (GES) projesi temelinde paylaşım ekonomisi ve dönüşüm ekonomisi esas alan B2B ve C2B modeli ticarete izin veren Global elektronik ticaret şirketidir.

  Kısaca;
  GES akıllı telefonların alım satımı ile alakalı global bir projedir.Akıllı telefonların geri dönüşümünü, kişilerin eski telefonlarını firmalara tekrar satabilmesi kişiler arası telefon satışı gibi çeşitli konuları kapsar. Tabi sadece akıllı telefonlar değil her türlü elektronik ürün bu kapsama giriyor fakat pazarın büyük kısmı akıllı telefonlara ait.
  Sadece akıllı telefonların geri dönüşümünün market hacmi yıllık 30 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıllarda akıllı telefon pazarının 4-5 kat daha büyümesi bekleniyor.

  Gelişmekte olan ülkelerin özellikle sürekli artan talep grafiği dikkat çekiyor. Telefonların kullanım ömrünün kısa olması, İnsanların iş vb sebeplerle iki telefon kullanması, artan özellikler ile model yükseltme ihtiyacı gibi sebeplerle akıllı cihazların modası hiç bir zaman geçmeyecektir.

  Her yıl milyonlarca telefon geri dönüşüm için gönderiliyor, bu telefonlar hong hong'ta açık arttırma ile firmalara tekrar geri satılıyor. Samsung, apple gibi firmalar bu telefonları tekrar yenileyerek sıfır olarak satışa çıkarıyor. Tabi satarken bunların aslında eski model telefonların yenilenmiş halidir diye üzerine not düşmüyorlar.Çünkü yasal olarak yenileme hakları bulunuyor. Böylece kavramlarda verdiğimiz dönüşüm ekonomisi uygulanarak maliyetler düşürülüyor.

  Problem nedir?
  Akıllı telefon ve teknolojik ürünler sektöründe B2B ve C2B model ticaretin önüne bazı engeller vardır.
  Buna bir örnek vermek gerekirse Japonya'da fotoğraf çekerken çıkan fotoğraf çekme sesini kapatmak yasaktır. Daha doğrusu fotoğraf çıkarken ses çıkarmayan telefon sürümlerinin satılması ve kullanılması yasaktır. Japon hükümetinin taciz ve özel hayatın gizliliği kapsamında almış olduğu bir karar bu.

  Yine ülkelerin yerel mobil operatörleri ağ bant genişliği açısından farklılık gösterdiği için telefonlar çalışmaya bilir.
  Telefon sektörüne ayrıca dolandırıcıların çok olduğuna GES beyaz sayfasında değinilmiş ve bu sektörde güven eksiliğinin yüksek olduğuna ve bununda sektöre zarar verdiği yazılmış.

  Akıllı telefon sektöründe global olarak ticaret yapmanın önündeki en büyük engel ise şüphesiz uluslararası ödemelerin zorluğundan kaynaklanmaktadır. Gümrük, ulaşım ve takip konusunda da büyük sıkıntılar bulunuyor.

  Proje, telefonların toplanması ve tekrar satışı üzerindeki sorunların bir çoğunu blokzincir teknolojisi ile çözeceğini iddia ediyor. Beyaz sayfanın 7. ve 8. sayfalarında çözümler detaylıca açıklanmıştır. Fakat hepsini buraya taşıyıp makaleyi daha fazla uzatmak istemiyorum.

  GES'in Gücü

  • GES'in Shenzhen'de fabrikası bulunmaktadır ve Hong Kong merkezli olarak 26 ayrı ülkede faaliyet göstermektedir.
  • GES ico öncesi boş durmamış ve bu pazar yönelik çeşitli girişimlerde bulunmuş ve pek çok firma ile ortaklık bağı kurmuştur.
   2017 yılında NDBD başlatıldı. YABphone sitesi kuruldu ve 20 ülke için hizmet veriyor. YABphone Aylık 1.5 milyon dolarlık aylık satışa ulaşmıştır. 2018 mart itibari ile iPhonelarınızı satabileceğiniz mobilefreak.com başlatılmıştır. Bunlar GES'in yol haritasından göreceğiniz üzere GES bünyesinde yapılan girişimlerdir.
   Projenin ileri safhalarında (2018-2019 arası) MobileFreak B2B ve C2B uyumlu hale getirilecektir.

  • 2018 şubat ayında 2 Google Danışmanı GES projesine katılmıştır.

  • Yine 2018 şubat ayında Landray ile MOU Anlaşması yapılmıştır. Landary bilgi yönetimi ve bilgi çözümleri şirketidir ve çalıştığı şirketler arasında Alibaba , Huawei gibi devler bulunuyor.
   Landary ve GES'in yaptığı anlaşmadan bir fotoğraf karesi:

  GES İCO Bilgileri
  Maksimum token sayısı 300 Milyondur, ico sürecinde satılmayan tokenler yakılacaktır. Bonus kampanyası bulunmaktadır, 0.1 minumum eth ile bile token alsanız %20 bonus kazanıyorsunuz. Bonus üst değeri ise 2500 ETH ve üzeri alımlarda geçerli olan %50,dir.
  GES tokenleri 2018 Nisan ayından itibaren HitBTC, Kucoin, Coss, Cryptopia ve Yobi gibi borsalara girecektir.

  Bounty kampanyası var mı?
  Evet, toplam tokenlerin %1.5'i bounty kampanyası için ayrılmıştır, bounty kampanyası son zamanlarda sorunsuz kampanyalar yönetmesi ile dikkat çeken tokensuite ekibi tarafından yönetilmektedir. Kampanyayı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Galaxy Esolutions (GES) hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda vereceğim bağlantıları inceleyebilirsiniz.
  Galaxy Esolutions tanıtım videosunu izlemek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

  Bağlantılar
  Resmi Web Sitesi: https://galaxy-esolutions.com/
  Beyaz Sayfa: http://whitepaper.galaxy-esolutions.com/GES_Business_Deck_Full_Version_EN.pdf
  Telegram: https://t.me/gesico
  Twitter: https://twitter.com/Galaxye_eSol
  Facebook: https://www.facebook.com/GalaxyeSolutions/
  Medium: https://medium.com/@GalaxyeSolution
  Reddit: https://www.reddit.com/user/Galaxy_eSolutions/
  İnstagram: https://www.instagram.com/galaxy.esolutions/


  Yazar hakkında:
  BTT username: coinforumgentr
  ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

  To_Moon
 • Quifas İco İncelemesi

  Quifas İco İncelemesi

  Merhabalar bugün analiz edeceğimiz ico Quifas isimli proje olacak.

  Quifas nedir?
  Kripto varlıklarının güvenli ve hızlı bir şekilde el değiştirebilmesi için çıkarılan bir borsadır.
  Mevcut borsaların sorunları şunlardır; Kayıt olma zorluğu (Çok fazla belge isterler yada yoğunluktan üyelikleri kapatırlar), Düşük kalite, düşük işlem ve servis hızı, alım satım için limitlerin olması... Örnek vermek gerekirse Bittrex, Bitfinex, Binance gibi büyük borsalar pek çok seferinde yoğunluktan üyelikleri durdurmuş hatta bazı dönemlerde erişimler kısıtlanmıştır. Yine coinexchange gibi borsaları girip bakarsanız daha tasarımından ne kadar kalitesiz bir sistem olduğu belli oluyor. Coinexchance gün içerisinde yoğunluktan sürekli erişim ya duruyor yada insanı çıldırtacak seviyede yavaşlıyor, buda gün içinde bazı alım fırsatlarını kaçırmamıza yol açıyor. Mevcut borsalara bakarsak aslında bir çoğu kendini yenilemeyen ve ilkel yapılara sahip borsalar olduğunu görürüz. Mutlaka gelecekte doğal seçilim kuralı işleyecek ve kullanıcı dostu olamayan sistemler tarihe karışacaktır.

  Ayrıca mevcut borsalar arasında ciddi bir diğer sorun ise müşteri hizmetlerinin yeterli olmamasıdır. Pek çok kullanıcı özellikle piyasaya yeni katılan kullanıcılar para çekme, para yatırma gibi işlemler sırasında karşılaştığı sorunlar için bir muhatap bulmakta güçlük çekiyor.

  Özellikleri

  • Quifas saniyede 2.5 milyon işlem yapabilmenize olanak tanıyan bir sistem kurmayı amaçlıyor.
  • Çok dilli destek ile dünyanın her tarafına yayılacak, her ülkeden insanlar içindir, kendi dilinizi konuşan destek ekipleri ile muhatap olabilirsiniz.
  • Quifas herkes tarafından kolayca kullanılabilecek iOS ve Android cihazlar ile uyumlu mobil uygulamalar geliştiriyor. Cep telefonunuz ile quifası kullanabilirsiniz.
  • Yüksek güvenlik önlemleri ile hacklenemez bir yapıda olacak. Sunucu anladığım kadarı ile bulut ortamında bulunacak ve siber güvenlik uzmanları tarafından günün her dakikası takip edilecek.
  • Hızlı hesap onayı, 24 saatten daha az kısa bir sürede hesap onaylama olacak.
  • Quifas ile para çekme limiti yok, kullanıcılar sınırsız para yatırma ve çekme işlemi yapabilir.
  • Quifas gelişmiş ticaret özelliklerine sahiptir.
  • Quifas içinden aynı zamanda kripto dünyasını ilgilendiren haberleri takip edebileceksiniz.
  • Quifas içerisinde sohbet bölümü de olacak, kullanıcılar fikirlerini ve stratejilerini paylaşabilecekler.
  • QFS tokenler ile kripto para satın alırken 0 komisyon.

  Kripto piyasasına baktığımızda özellikle 2017de gelen yoğunluktan dolayı borsalar yetersiz kaldı ve yeni borsa projelerine ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı.Sürekli büyüyen ve gelişen kriptonun geleceğimiz olduğunu biliyoruz ve yeni ve kullanıcı dostu borsalara ihtiyaç olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Quifas bu boşluğu dolduracak mı hep birlikte göreceğiz.

  İco bilgileri
  Toplam token sayısı 200,000,000 adettir. 1 QFS için değer olarak $0.40 değer biçilmiştir. Token satışına katılmak için minimum ödeme limiti 0.1 ETH olarak belirlenmiştir. Token alırken ödeme yöntemi olarak Bitcoin ve Ethereum kullanabilirsiniz. Ön satış 9 martta başlıyor, ico ise 6 nisan ile başlayacak. Satın aldığınız ETH miktarına ve satın aldığınız tarihe bağlı olarak çeşitli bonuslar bulunuyor. Tokenlerin %50si satışa çıkarılırken kalan kısım çeşitli giderler, takım üyeleri ve ödül kampanyaları için ayrılmıştır.
  Tokenlerin %5'ini ödül olarak bounty kampanyasına ayırmışlar ve ödül kampanyası Tokensuite ekibi tarafından yönetiliyor.

  Quifas hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz...

  Bağlantılar
  Resmi web sitesi: https://www.quifas.com/
  Beyaz sayfa: https://www.quifas.com/static/ver110/pages/whitepaper/en.pdf
  Telegram: https://t.me/Quifas
  Twitter: https://twitter.com/QuifasExchange
  Faceboook: https://fb.me/QuifasExchange


  Yazar hakkında:
  BTT username: coinforumgentr
  ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

  To_Moon
 • KickCity İco İncelemesi

  KickCity İco İncelemesi

  Merhabalar, bugün inceleyeceğimiz ico KickCity. Proje, Foxico üzerinden 8/10, icobench üzerinden 3.7/5 puan almıştır.

  KickCity nedir?
  Merkezi olmayan P2P (kişiden kişiye) tanıtım ve pazarlama konulu bir projedir.

  Problem nedir?
  Modası geçmiş etkisiz reklamlar
  Google ve Facebook, digital reklam dünyasını %54 ve %45'er olmak üzere ele geçirmiştir. Fakat istatistikler bize bu reklam türlerinin yeterince etkili olmadığını gösteriyor. ''Bilet satın al'' gibi keywordler üzerinden verilen reklamlar tıklama başı maliyetleri çok yüksektir. Fakat geri dönüşler yeterince reklam verenleri tatmin etmiyor. Çünkü bir eksik var, viral etki yok!
  Viral kelimesi virüs gibi yayılma anlamına geliyor desem doğru olacak. Bir kişi etkisinde kaldığı reklamı, sağda solda arkadaşlarına anlatmaya başlarsa ve onlarda bu şekilde kulaktan kulağa konuşmaya başlarsa tanıtım o zaman işe yarar. Ayrıca bir kişinin kendi arkadaşından tavsiye alması ile facebookta bir sponsorlu gönderi görmesi güven açısından eşit değildir. Kişi kendi arkadaşlarını herkesten daha iyi tanır ve herkesten daha çok ikna edebilir.

  Nasıl çalışır?
  Örneğin bir konser organize eden organizatör, konser biletlerini satmak için öncelikle KickyCity üzerinde bir profil oluşturur.
  Daha sonra profiline KickCity'nin platform parası olan KCY tokenleri satın alır. Ve yürüteceği kampanya için kendisine bir bütçe belirler.
  Kampanya ilanını oluşturur ve havuzdaki ödülü kampayaya katılacak kişilere duyurur. Örneğin bana satıracağınız her bilet için 10 KCY token kazanırsınız gibisinden. Kampanyaya katılan kişilerde referans kodu gibi kendilerine özel benzersiz bir bağlantıyı platform üzerinden yaratabilirler. Bu bağlantıyı arkadaşları ile paylaşarak biletleri satmaya çalışırlar.
  Organizatörler için çeşitli kampanya yaratma seçenekleri bulunuyor. Tek bir tip pazarlama yöntemi yoktur.
  Örneğin havuza belli bir miktar koyabilir ve kampayaya katılanlar arasında etkinliğe göre bölüşüm yapılabilir yada doğrudan parça başına ödüllendirme yapılabilir. Bounty kampanyalarına katılan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamıştır, bir nevi bounty kampanyaları gibi her türlü tanıtımın yapılacağı bir platform desek yanlış olmaz.
  Sistem organizatörler için harika görünüyor, örneğin parça başına belli bir oran ödül belirleneceği için organizatörün zarar etme riski de kalmıyor.

  KYC tokenleri kredi kartı gibi çeşiti yöntemlerle alınabilir fakat KYC platformunda sadece KYC tokenleri kullanılır. Bu durum KYC tokenlerinin değerlenmesi konusunda önemli bir husustur.

  KickCity platformunun bir diğer özelliği ise organizatörler düzenleyeceği etkinlikler için fon yardımı toplayabilirler. (Crowdfunding)

  KickCity Takımı
  Ekip sağlam görünüyor, Cryptopay'da Genel Müdürü Eric Benz, ICORating kurucusu Dmitry Filatov, Matchpool Kurucusu Yonatan Ben shimon, VisitRussia Kurucusu Andrey Yaraev gibi pek çok kişi kurucu ekip ve danışmanlar arasında yer alıyor.

  İCO Bilgileri
  Toplam token sayısı 250 milyon ve 160 milyon token satışa çıkarılıyor. Eğer ön satışa katılıp alırsanız 1 tokenin değeri 0.10 usd olarak belirlenmiş. Satın aldığınız tarihe göre değişen ve %15e varan bonus imkanları bulunuyor.

  Ödül kampanyası var mı?
  Evet, Bounty ve Airdrop kampanyaları mevcuttur, makalenin en alt kısmında bulunan linklerden resmi web sayfasına giderek airdroba katılabilirsiniz. Yine buraya tıklayarak bitcointalk üzerinde açılan ve tokensuite ekibinin yönettiği bounty kampanyasını görüntüleyebilirsiniz.
  Burada bir parantezde tokensuite için açmak istiyorum. Tokensuite icoların bounty kampanyalarını yürüten bir aracı firmadır ve ekibi Türklerden oluşuyor.
  Bu yüzden ben sadece tokensuite'nin aracı olduğu kampanyalara katılıyorum, bugüne kadar sorunsuz kampanyalar yönettiler ve herhangi bir problem olduğunda karşınızda Türkçe konuşan muhataplar bulabiliyorsunuz.

  KickCity projesin hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.
  KickCity tanıtım videosunu izlemek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

  Bağlantılar
  Resmi web sitesi: https://kickcity.io/
  Beyaz sayfa: https://whitepaper.kickcity.io/en.pdf
  Telegram: https://whitepaper.kickcity.io/en.pdf
  Twitter: https://twitter.com/kickcity_io
  Facebook: https://www.facebook.com/KickCityio
  Medium: https://medium.com/@kickcity_io
  Reddit: https://www.reddit.com/r/KickCity/
  Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2120238.0


  Yazar hakkında:
  BTT username: coinforumgentr
  ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

  To_Moon