Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

coinforumgentr

Hakkında

Kullanıcı Adı
coinforumgentr
Katıldı
Ziyaretler
440
Son Etkinlik
Roller
Member
Puanlar
78
 • Sphere İCO [Merkezsiz Sosyal Ağ]

  Sphere İCO [Merkezsiz Sosyal Ağ]

  Merhabalar bugün inceleyeceğimiz İCO nun adı Sphere Social!

  Sphere nedir?

  Milyarlarca dolarlık sosyal medya sektörünün kullanıcılarının gelirden pay elde edememesi sorunu üzerine kurulan merkezi olmayan sosyal ağ projesidir.

  Her işte olduğu gibi her zaman rekabet kullanıcının lehine sonuçlanır, sonuçlanmak zorundadır. Sosyal medya devleri milyarlarca dolar kazanıp kullanıcılarına pay vermiyorlar. Peki ya uygulamalar kazandığı geliri kullanıcılarına dağıtırsa ne olur? Böyle bir rekabet durumunda merkezi sosyal ağlar mevcut halleri ile bu yeni yapılarla rekabet edebilir mi?

  Gelecekte merkezsiz sosyal ağların merkezi olanlara galip geleceğine eminim. Aksinin olması için hiç bir mantıklı sebep yoktur.
  Facebook üzerinden örneğin canlı yayın yapıyorsunuz ve bir kuruş bile kazancınız yok. Sizi o sırada 100.000 kişi izlese bile.
  Periscope aynı şekilde, anlık olarak binlerce canlı yayın, binlerce bedavaya sunulan hizmet var. Hem içerik üreten hemde içerik tüketenler para kazanamıyorlar. Peki ya hem üreticiye hem tüketiciye verdikleri emek ve geçirdikleri zaman karşılığında ücret ödense nasıl olur?

  Sphare tamda bunu yapmak için işe koyuluyor. Merkezsiz yapısı ile kullanıcıların kontrollü ele almasına ve kullandığı uygulamanın sahibi olmaya çağırıyor. Facebook Mark Zuckerberg'in, Sphare ise tek bir kişinin değil tüm insanların olmak istiyor.

  Problem nedir?

  • Mevcut sosyal medya uygulamaları kullanıcıları sömürmektedir!

  Sömürmek kelimesi abartılı değil, elbette silah dayamıyorlar bize kullanmamız için. Fakat örneğin bir markanız varsa mutlaka sosyal medya hesaplarınızın olması gerekir. Eşinize,dostunuza ulaşmak istediğinizde iletişim için İnternet'i kullanmak zorundasınız. Herkes kullandığı için mecbur kullanmak istemesiniz de kervana katılıyorsunuz. Eğer gelir paylaşımı olan daha iyi bir alternatifim olsaydı, merkezli ve sömürgeciliği benimsemiş sosyal medya araçlarını kullanmazdım.

  • Kişisel verilerimizi satıyorlar!

  Mevcut sosyal medya siteleri insanları çeşitli kategorilere ayırıp bir eşya gibi verilerini satmaktadır. Beğendiğiniz takip ettiğiniz sayfalardan ilgi alanlarınız tespit edilir. Bu ilgi alanlarına yönelik reklamları göstermek için uygun aday konumuna gelirsiniz. Hatta veri tabanında kayıtlı olduğunuz mail adreslerini ve telefon numaralarınız satılır.

  • Mahremiyet yok, bizi dinliyorlar!

  Merkezli sistemlerin yazılımları açık kaynak kodlu değildir. Bizim gördüğümüz Facebook ekranının arka planında çalışan yazılımı görmemizin imkanı yok. Bizleri dinleyip kayıt altına alma güçleri var mı? evet var. Peki bunu yapıyorlar mı? evet yapıyorlar.

  Size daha bugün denk geldiğim bir örnek vermek istiyorum. Bugün arkadaşımla sohbet ederken izlediği bir filmdeki sahneden bahsetti, daha sonra bana göstermek için telefonunu açtı. Ve bahsettiği video ilk sırada öneri olarak göründü. Daha önce bu videoyu telefonundan izlemediğini önerilmesinin imkansız olduğunu söyledi. Anlayacağınız telefon pasif bir şekilde masa üstünde dururken bir yandan Youtube algoritmasının yapay zekası bizi dinliyor ve olası öneri videoları bizim için hazırlıyor. Bunu kullanıcıların video bulmasından daha çok hangi reklamları insanlara dayayacaklarını tespit etmek için kullanıyorlar.

  Bir başka Örneği de Facebooktan vereyim. Su arıtma cihazı almak için evde hanımla konuşuyorduk. O zamana kadar bilgisayarım üzerinden hiç bir şekilde su arıtma cihazı kelimesini kullanmadım. 10 dakika sonra Facebook'ta su arıtma cihazı reklamı çıkmaya başladı. Arama kayıtlarının kullanılması o kadarda önemli görmesem de sesimin dinlenip bu derece taciz edercesine reklam dayamalarından pek hoşlanmadım.

  Daha önceki başka bir yazımda bu konuya değinmiştim ve orada da yazdığım gibi dinlenme konusuna inanmıyorsanız internete bağlı olan bir telefonun yanında 10 dakika boyunca arabalardan fiyatlarından ve markalarından bahsedin. Bir süre araba reklamları görmeye başlayacaksınız.

  Sphare social projesinin potansiyeli nedir?

  Sphare ile birlikte bu konuda bir kaç proje daha var. Hali hazırda önümüzde başarılı olmuş bir steemit örneği de bulunuyor.
  Şuan kripto dünyası fırsatlarla dolu ve erkan kalkan bu işlerde yol alır. Henüz merkezsiz bir sistem piyasayı kasıp kavurmuyor, sphare ve diğer bu alandaki projelerin önünde ciddi bir rakip görünmüyor, bu yüzden potansiyel yüksektir.
  Gelecekte mutlaka merkezsiz sosyal ağlar, mevcut sosyal ağların kökünü kazıyacaktır. Mevcut sistemler kendilerini yenilemek zorunda kalacak, direniş ise fayda etmeyecek. Kendilerini yenileme sürecinde her geç kaldıkları süre yeni projelere büyük şanslar veriyor.
  Şuan eski sistemle devam etmelerinin sebebi su akarken testiyi iyice doldurmak istemelerinden kaynaklanıyor.Tahminim blokzincir projeleri arasındaki sphare yada sphare benzeri bir kaç projenin piyasada kendine yer bulacağı yönünde. Sphare'nin elinde hali hazırda işleyen bir sistem vardır. Yani sistem hazırdır ki sosyal medya uygulaması yazmanın o kadar zor olduğunu düşünmüyorum en önemlisi bunu pazarlamak.
  Tek gördüğüm kötü özellik ise sphare tanıtımlarındaki ekran görüntülerinin çakma Facebook gibi görünmesi oldu. Biraz daha orjinal olabilirdi, yinede bilemiyorum belki bir pazarlama stratejisi olarak bu şekilde başlamayı uygun gördüler.

  Sphare Marketi
  Sphareyi benzer projelerden ayıran en önemli olumlu özelliği market özelliğinin olması. Tamda aklımdan bu konu geçiyordu, SAT tokenleri sosyal medya üzerinden kullanıcı olarak bir yandan kazanırken bir yandan aynı platform üzerine kurulan mağazalardan alışveriş yapılsa süper olur diyordum. Beyaz sayfa incelemesinin sonlarına doğru geldiğimde market sisteminden bahsedildiğini gördüm. Tek akıllı ben değilmişim yani. Alışveriş yaparken bir ürünü alma konusunda ısrarcı değilseniz tembellik edip beğenmenize rağmen almaktan vazgeçebilirsiniz. Birde şöyle düşünün, profilinizde SAT token var, Sphare mağazasına girdiniz ve bir saat beğendiğiniz. Artık almak istediğiniz ürünle aranızda sadece bir kaç tıklamalık mesafe kaldı. Böyle bir durumda alma eğilimiz artacaktır. Sanalda olsa ürünle aranızda fazla engelin olması insanları tembelliğe iter. Hemen yanı başınızda sucuk ekmek satan biri olsa alma ihtimaliniz ile sizden 250 metre uzaklıktaki sucuk ekmekciye gidipte alma ihtimaliniz bir değildir.Siteye üye ol, kredi kartını çıkar bilgileri gir, girerken hacklenme kaygısı yaşa, banka onayı bilmem nesi derken 5 dakika zaman alıyor. Fakat Sphare üzerine bir kez kayıt olur ve adres bilgilerinizi bir kez yazarsanız. ürünle karşı karşıya kaldığınızda bir kaç tıklama sonrası alışveriş tamamlanmış olur.Sosyal ağ olmasının yanında aynı zamanda ticari bir dev olmayı da amaçlayan sphare bunu başarırsa tokenleri aklımızın almayacağı seviyelere gelebilir. İCO'suna katılmayıp borsasını bekleyenler sistemi uzaktan da olsa takip etsinler, eğer platformda hareketlenme varsa katılın derim. Çünkü bu tarz projeler kulaktan kulağa yayılıp büyür, en az aşama ilk etkiyi yaratmakdır.
  Sphare kullanan insanların sayısının artması, diğer insanlarında bu platforma çekilmesine sebep olacaktır. Buda daha fazla token değeri demek oluyor.

  Sphare, gelecekte pek çok yeni özellik kazanacak. (Açık arttırma gibi sistemlerden bahsedilmiş) Sphare ekibi yeni fikirlere açık, mail atarak fikirleriniz ile destek olabilirsiniz. Bounty programı dahilinde geri bildirim yaparsanız, fikirleriniz için ödül bile kazanabilirsiniz.

  Sphare bounty programı var mı?
  Evet, bounty için satılan tokenlerin %8'i gibi cömert bir miktar ayırmışlar. Sadece sphare social ağına üye olarak bile 50 SAT token kazanabiliyorsunuz. Ve referans sistemi ile getirdiğiniz üye başına 50 SAT daha kazanırsınız. Yaklaşık 50 SAT birimi 2-3 USD civarı karşılığı vardır.
  Buraya tıklayarak Sphare'ye katılabilir ve 50 sat tokeni ücretsiz kazanabilirsiniz.
  Ayrıca web sitesine girdiğiniz zaman bounty programını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sosyal medyada beğeni paylaşım gibi çeşitli görevleri tamamlayarak çok daha fazla sat token elde etme şansınız olacak.

  İco bilgileri
  Takım üyeleri için ayrılan pay sadece %1. Oran çok iyi, ilk kez kendilerine %1 gibi az bir pay bırakan bir takım görüyorum.
  Bounty kampanyası içinse cömert davranılmış %8 oranında pay biçiliyor. Sphare gelişimi içinse %17lik bir rakam ayrılmış. Toplam tokenlerin %65'i İCO döneminde satılığa çıkarılacaktır. İco sonrası eğer doğru anladıysam satılmayan tokenlerinde yakılacağı belirtilmiş. Ön satış için katılım bedeli olarak minimum 100 USD kabul edilmiş. 100 dolarlık token aldığınızda %20 bonus kazanıyorsunuz. 100 dolara toplam 2000 + 400 (bonus) sat token kazanırsınız. 128.000.000 dolarlık en büyük alım paketinde ise bonus oranı %70.

  Sphare.Social ile alakalı daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Bağlantılar
  Resmi web sitesi: https://sphere.social/
  Beyaz sayfa: https://sphere.social/wp-content/uploads/2017/12/Sphere_Whitepaper_v1.7.4.pdf
  Telegram: https://t.me/sphere_official1
  Facebook: https://www.facebook.com/SphereSocialNetwork
  Twitter: https://twitter.com/SphereOfficial1

  Sphare tanıtım videosu:

  VxKyoSub-Zeroadmin