Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Sapien.Network İco İncelemesi

Şubat 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

Sapien.Network İco İncelemesi

Merhabalar, bugün inceleyeceğimiz ico Sapien Network isimli ico olacak.

Sapien.Network nedir?
Sapien blokzincir tabanlı sosyal ağ projesidir. Temel özellikleri kullanıcıların sosyal medya kullanırken bir yandan ürettikleri içerikler için para kazanmasını yada bağış almasını sağlar. Gönderim sırasında ve kazanılan haklar SPN tokenler ile ödenir. Sapien ayrıca sahte haberlerin önüne geçmeye yarayacak bir sistem geliştiriyor. İtibar puan sistemine göre haber sayfaları yada kişiler sahte haberler yapmaları durumunda itibarları düşecek. İtibar puanı için yine belirteç olarak SPN tokenleri kullanılacaktır. Blokzincir tabanlı bir sitem olması ile kullanıcıların kişisel verileri güvende olacak.

Problem nedir?

  • Gelirden pay vermiyorlar.

Facebook, youtube, instagram gibi sosyal medya siteleri kullanıcıları üzerinden para kazanmaktadır fakat kullanıcılarını gelire ortak etmiyorlar veya kısmen ediyorlar.

Özellikle Facebook tam bir sömürü aracıdır. Örnek vermek gerekirse Türk markaları facebook üzerinden reklam veriyor, reklamı görenler ise Türk kullanıcılar oluyor. Reklam geliri ise tamamen %100 olarak Facebook'a gidiyor. İçeriği üreten biz, içeriği kullanan biz reklamı veren biz fakat paralar Facebook'a akıyor.

  • Kişisel bilgilerin satılması

Reklam gelirleri üzerinden pay dağıtmaması tabiri caizse, hep bana hep bana diyen sosyal medya sitelerinin tek kusuru bu değil üstelik. Kişisel bilgilerimiz bu sitelerin sunucularında depo ediliyor ve bilgilerimiz satılıyor.

  • Facebook bizi dinliyor

Günümüz sosyal medya sitelerinin çalışma algoritmaları hedef kitleye uygun reklam kurmak üzerine kurulmuştur. Uygulamanızı kullandığınız telefonunuzun mikrofonu aracılığı ile ortam ses dinlemesi yapılır ve konuştuğunuz bir konu varsa hemen onunla ilgili bir reklam gösterilir. Konuşmanız sırasında geçen kelimeler reklam veren anahtar kelimelerle karşılaştırılır, uygun bir reklam bulunursa sponsorlu gönderi olarak profil sayfanıza düşer.Dinleme işini otomatik ses algılayıcı bir sistemle yapmaktadırlar. Karşınızdan sizi dinleyen doğrudan bir insan olmasa da bu etik değildir. Bu söylediklerime inanmayan varsa 10 dakika boyunca arabalarla ilgili bir konuşma yapın daha sonra facebook reklamlarına bakın bakalım neler göreceksiniz. Ayrıca dikkat ettiyseniz pek çok sitede kasmayan bilgisayarınız facebook gruplarında dolaşırken daha fazla ısınmaya başlıyor. Bunun sebebi alt yapısından çalıştırdıkları casus yazılımlardan kaynaklanmaktadır.

Çözüm nedir?
Çözüm merkezsiz sosyal ağlardır, sitelerin ve uygulamaların sahipleri onları kullanan insanlardır.
Gelirden pay hak ederler, eğer gelirden pay verilmese gelirden pay verilen bir sosyal medya tarafından piyasadan silinmek durumunda kalırlar.

Sosyal medya siteleri kişisel verilerimizin güvenliği için açık kaynaklı olmalıdır. (Açık kaynak kodlu sistemler şeffaftır, sitenin yazılımı kamuya açıktır, bir şey gizlenemez.) Kişisel verilerimizin güvenliği için merkezsiz ve blokzincir tabanlı sosyal medya sitelerine ihtiyaç vardır.

Sapien pazarı
Sapien pazarında makale ve videoların yanı sıra oyun gibi çeşitli sanal mallarda bulunmaktadır. Facebook üzerinden oynadığınız oyunların bazıları ek özellikleri para ile satıyor, banka komisyonu gibi gereksiz masraflarla karşılaşıyorsunuz. Sapien ağında doğrudan spn tokenler ile bu tarz oyunlar için zahmetsiz ödeme yapılabilir. Sapien pazarı her türlü içerik oluşturma girişimlerine açıktır, ister makale yazın, ister video çekin isterseniz oyun geliştirip spaien ağına yükleyin. Sapien network Çeşitli sanal mallar için pazar olma potansiyeline sahiptir.

Sonuç: WEB 3.0'a HOŞGELDİNİZ!

Sapien.Network tutar mı?
İncelediğim merkezsiz sosyal medya projeleri arasında gördüğüm en güçlü ico sapien oldu. Projeye güveniyorum, gelecekte bu ismi daha fazla duyacağımızı düşünüyorum. Projenin başarılı olması için mevcut sosyal medya siteleri ile rekabet etmesi gerekecek. Mevcut siteler hala popüler ve şuanda gizlice kripto dünyasını, sapien gibi projeleri takip ettiklerini ve bunların üzerine kafa yorduklarına eminim.

Facebook,İnstagram ve Youtube sistemlerini güncellemek için geç kalırlarsa sapien aradan sıyrılabilir. Sapien ağının bir an önce kurulup piyasada yer edinmesi gerekir. Facebook gibi siteler acele edip önden hamle yapmak istemiyorlar. Ne kadar geç olursa onlar için o kadar iyi, çünkü sürekli bir para akışlarına sahipler. Eğer kazandığı paraların bir kısmını gözden çıkarıp en azından yarı merkezli hale gelme adımını atmakta gecikirlerse tarihten silinmiş olabilirler.

Bu işte ilklerden biri olmak önemlidir, en azından ilklerden bir tanesi piyasada kendisine facebook kadar olmasa da iyi bir yer edineceğini tahmin ediyorum. Yani demem o ki merkezsiz sosyal medya projelerinden en az bir tanesi 2018 yılı içerisinde kendisine yer yapacaktır. Hangisi derseniz en iyisi olan sapien'i seçiyorum.

Tokenlerin değer kazanması için sahip olduğu bir başka avantaj ise hemen hemen tüm insanlara hitap eden bir proje olması, eğer değer kazanırsa gerçekten bu değerlenme 2-3 kat olarak kalmaz yani tutarsa token değeri aya çıkar. Belli bir büyüme noktası hızlı bir şekilde yakalarsa önüne geçilemez diye düşünüyorum. Çünkü tüm insanlara hitap ediyor, insanların bir kısmını kazanırsanız diğerlerini çekmek kolay olacaktır.

Aşağıda ki videodan sapien ağının beta ön izlemesini izleyebilirsiniz. Gördüğünüz üzere facebook,reddit,twitter karışımı bir sisteme benziyor.

Merak ettiklerinizi bu başlık altından sorabilirsiniz, sadece ico hakkında değil ico sonrası borsa değerlenmesi konusunda da makalemi güncelleyeceğim.

Sapien.network hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar
Resmi web sitesi: https://www.sapien.network/
Beyaz sayfa: https://www.sapien.network/assets/SPNv1_1.pdf
Telegram: https://t.me/SapienNetwork
Twitter: https://twitter.com/sapien_network


Yazar hakkında
BTT username: coinforumgentr
ETH Wallet: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

VxKyokriptokadınK

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .