Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

DataBlockchain İco İncelemesi

Haziran 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

DataBlockchain İco İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugünkü incelememde şirketlerin veri toplama şeklini değiştirmeyi hedefleyen DataBlockchain.io isimli ico'yu inceleyeceğim. DataBlockchain pek çok ico inceleme sistesinde yüksek puan ile değerlendirilmiştir.En meşhur ico inceleme sitesi olan icobench üzerinden 4.8 (5 üzerinden) puan almıştır.

DataBlockchain nedir?
Veri piyasasını şeffaflaştırıp demokratikleştiren, herkes tarafından verilere hızlı ve kolay erişiminin sağlan,ması amacı ile geliştirilen bir projedir.

Veriler ne kadar önemli
Bazı okurlarımız verilerin ne kadar önemli olduğunu, hangi verilerin alınıp satıldığını gibi çeşitli bilgilere sahip olmadığını düşündüğüm için öncelikle bu veri konusuna değinmek istiyorum. Veri piyasasını anlamadan projeyi anlamamız mümkün değildir. Bu arada bu piyasa yıllık 600 milyar dolarlık bir piyasadır, uyandırayım.
Veri yani data, yani en küçük ham - gerçek bilgi parçacığı diyebiliriz tanım olarak. Tüm web sisteleri insanların verilerini tutar, bu veriler çok farklı alanlarda olabilir. Facebook veri satışı skandalını duymuşsunuzdur, milyonlarca insanın kişisel verisi seçimleri etkilemek için satılmış. Facebook bir kullanıcı hakkında ortalama 800 sayfa veriye sahip olduğunuda bu skandaldan sonra öğrendik. İnsanların tüm yazışmalarını kayıt ediyor, hangi sayfaları ve grupları beğendikleri,hangi şarkıcıları sevdikleri, hangi takımı tutukları, cinsiyeti, yaş grubu gibi çok çeşitli bilgileri satmışlardır. Bu bilgilerle bir ülkede ayaklanma çıkarılabilir yada seçim sonuçlarına etki edilebilir.

Verilere başka bir örnek olarak kripto paralarla ilgilenen kişilerin mail adreslerinin listesi bir veridir. Sitemiz coinforum.gen.tr admin panelinden tüm kullanıcıların mail adresini görebiliyorum. Tabi biz kişisel verilere çok saygılı olduğumuz için bırakın verileri satmayı üyeleri rahatsız etmemek için mail bile atmıyoruz. :) her neyse konuyu fazla dağıtmayalım. Genellikle daha çok bu veriler reklamcılar tarafından alınmaktadır, yada büyük alışveriş siteleri tarafından toplanmaktadır.

Kişisel verilen satılması bildiğiniz üzere suçtur fakat herhangi bir kişiyi doğrudan tanımlayan veriler anonim veri kabul edilir ve satışının yapılmasında bir mahsur yoktur. ip adresiniz yadai mail adresiniz ile daha önce alışveriş yaptığınız ürünler ile bir bağlantı kurulur. Büyük bir alışveriş sitesinde oturum açtığınız gibi birden karşınıza ilgi duyma ihtimalinizin yüksek olduğu ürünler listelenmeye başlar.
Üyelik sahibinin kadın yada erkek olduğu ve kaç yaşında olduğunun tespiti bile ana sayfadaki ürün listenmesi açısından çok önemlidir.
DataBlockchain verileri satışa uygun verilerden oluşmaktadır.

Problem nedir? Çözüm nedir?
Veri pazarı sadece büyük şirketlere açıktır, küçük şirketler veri pazarından yararlanamazlar. DataBlockchain verilerden her boyuttaki işletmenin yaralanabilmesini amaçlıyor.

Verilerin doğruluk payı yada güncelliği şüphelidir. DataBlockchain veri sağlayıcılarının veri toplama işlemlerini takip ederek, verilerin doğruluğunun garanti edilmesini amaçlıyor.

Veri toplamak zordur, veri sağlayıcıları bireysel olarak az sayıda veriye sahiptir ve bunlar herhangi bir maddi karşılığa sahip olmadığı için satmayı düşünmez. Fakat DataBlockchain ile küresel olarak pek çok kaynaktan veriler toplanır, benzer veriler birleştirilerek bir bütünlük sağlanır. Böylece daha kaliteli , daha kapsamlı veriler elde edilir buda verilerin değer kazanmasını sağlar.

Veri piyasası şeffaf ve demokratik değildir, DataBlockchain demokratik bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Ve tüm alım satım işlemleri için güvenilir ağ geciti ile ödeme sistemi imkanı sunuyor.

DataBlockchain projesi ve token satışı hakkında daha fazla bilgiye erişmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Bağlantılar

Resmi web sitesi: https://www.dbc.io/
Beyaz sayfa: https://www.dbc.io/pdf/whitepaper.pdf
Telegram: https://t.me/DBCIO


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .