Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Safe.ad İco İncelemesi

Haziran 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

Safe.ad İco İncelemesi

Herkese merhabalar, bugünkü incelememde kripto ile mail güvenliğini sağlamaya çalışan Safe.ad isimli projeyi inceleyeceğim. Safe.iad projesini diğerlerinden ayıran özellik çalışan gerçek bir ürüne sahip olmalıdır. MVP yada prototip değil tamamen kullanılacak email sistemi hazırdır.Zamanla üstüne konularak geliştirilmeye devam edilecektir.

Problem nedir?
Kullandığımız ücretli yada ücretsiz mail sağlayıcıları bulunmaktadır. Gelen kutumuz ve gönderdiğimiz mailler bu sağlayıcıların sunucuların tutulmaktadır. Bu sunucular merkezi sunuculardır ve merkezi sunucular %100 güvenli değildir. Kişisel verilerimiz bu sunuculardan hacklenebilir yada art niyetli kişiler tarafından satılabilir yada sızdırılabilir. Merkezi sunuculu sistemlerde, kişisel verilerin gizliliğinin garantisini teknik olarak vermek mümkün değildir. Yakın zamanda da pek çok siyasinin Wikileaks maillerinin sızdırıldığı haberlerini duymuştuk.

E-mail sisteminin ilk örnekleri 1971 yılında ortaya çıkmış ve o günden bugüne ciddi bir değişiklik gösterilmemiş. İş dünyası, iletişim için email kullanımı yaygındır, fakat işletmelerde email kullanımı azalmakta ve iletişim için çeşitli sosyal uygulamaların kullanımı ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalar iş yazışmalarına uygun olmamasına rağmen, daha iyi bir seçeneğin olmaması sebebi ile kullanılmaktadır. Daha iyi bir seçenek yaratmak isteyen safe.ad email alıcısının doğru alıcı olduğunun doğrulanabilmesi için bir sistem alıcı doğrulama sistemi de getirmektedir.
Farklı şifreleme teknikleri ile %100 gönderilen epostanın sadece doğru bir alıcı tarafından açılabileceğini garanti eder. İş yazışmaları gibi kritik öneme sahip yazışmalar için bu özellik çok kullanışlıdır. Alıcının özel anahtarı olmadan bu maillerin okunması imkansızdır. Alıcı doğrulaması sistemi çeşitli kriptolojik teknik detaylar içeriyor. Konuya ilgi duyanlar projenin whitepaperini incelerse şifreleme sistemleri ve alıcı doğrulanmasının teknik bilgisi okuyabilirler.

Günümüzde pek çok email sağlayıcı sistemlerde dosya gönderim limitleri bulunmaktadır. Bu limitler 25-30 mb gibi limitlerdir. Safe.ad, sunacağı email sistemi ile dosya boyutlarını limitsiz hale getirmek istiyor. Safe.ad'ın bir diğer özelliği ise gelen mesajları çeşitli klasör isimleri oluşturarak sınıflandırma imkanı tanımasıdır.

Token ekonomisi
Proje güzel fakat safe.ad tokenleri bu işin neresinde diye sorabilirsiniz. Token yatırım yaptığımız taktirde bu tokenler nasıl değerlenecek?
Safe.ad bunun için farklı bir token ekonomisi geliştirmiş. Safe.ad email hizmetini kullanıcılar ilk 3 ay ücretsiz deneyebilecek. 3 ayın sonunda ise aylık olarak 1 usd ücret ödemeleri zorunlu olacak. Her bir safe.ad kullanıcısı aylık 1 usd'lik ödeme yapar. Alınan 1, usd'nin yarısı olan 50 cent safe.ad'i geliştirmek için safe.ad'a gider. Kalan diğer 50 cent ile safe ad tokenleri satın alınır. Sistemi ne kadar çok kişi kullanırsa o kadar token alımı otomatik gerçekleştirilir. Alınan bu tokenler akıllı sözleşeme contrat adresi ile alınır ve orada tutulur, sonradan satılamaz. Böylece her gecen gün tokenin arzı azalır. Tokenin arzının azalması sebebi ile de değeri sürekli olarak artar. Her kullanıcının 1 aylık kullanması 50 centlik alım demek oluyor, eğer token değeri düşükse 50 cente daha fazla token satın alınacağı için arz daha hızlı düşmeye başlar. Zamanla sürekli token arzı düşmeye devam eder ve bu sefer tokenin değerinin yükselmesi sebebi ile artık 50 cente çok az miktar token alınabilir hale gelir.
Böylece tüm token arzının satın alınıp yok olması gibi ihtimal oluşmaz. Yani kullanılacak token ekosistemi, sonsuza kadar sürebilecek bir sistemdir.

Safe tokenleri Ethereum blok zincir üzerinde yaratılan erc20 tokenlerdir. Token için temsili değer olarak 1 usd değer biçilmiştir. Toplam maksimum token arzı 10 milyon adet olacaktır. İco satışında hedeflenen softcap limitinde ulaşılamaması halinde yatırımcıların paraları geri iade edilecektir.

Safe.ad projesi ve token satış hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar

Resmi web sitesi: https://safe.ad/
Beyaz sayfa: https://safe.ad/docs/wp_tr.pdf
Telegram: https://t.me/safead
BitcoinTalk duyurusu: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2799478.0


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .