Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

eHarvestHub İco İncelemesi

Haziran 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

eHarvestHub İco İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugünkü incelememizde çiftçilerin dostu olacak bir proje olan eHarvestHub isimli icoyu inceleyeceğim.
eHarvestHub, icobench üzerinden 4.5 puan ile değerlendirilerek dikkatleri çekiyor.

eHarvestHub nedir?
Blok zincir teknolojisi pek çok alanda aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bildiğiniz üzere en çok aracı komisyonun döndüğü sektörlerden bir tanesi'de tarımdır. Üreticiden, müşteriye kadar ürün ulaşması pek çok aşamadan geçiyor ve geçen her aşama son tüketcinin daha fazla fiyat ödemesine sebep oluyor. eHarvestHub, küçük çiftçinin ürettiği mahsulün, perakende satıcılarına ulaşmasındaki maliyetleri azaltıp, hem çiftçinin daha fazla kazanmasına, hemde son tüketicilerin daha uygun fiyatlarla tarım ürünlerine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Herhangi bir yere bağlı olmayan bağımsız kamyonlar ile çiftçiler ürünlerini perakendecilere gönderecek, yapılan bu işlemler içinse alt yapı olarak blok zincir teknolojisi kullanılacak. Çiftlikten mağazaya giden bu yolculukta tüm işlemler şeffaf olarak akıllı sözleşmeler aracılığı ile yapılacak.
Proje 2017 yılında, Tim Draper'ın VenturesLab Fonu ve Kaiwu Capital tarafından 1,2 milyon dolarlık yatırım almıştır. Şuan geliştirmelerinin bir çoğunu tamamlayan proje kullanılabilir halde ve pek çok çiftçi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Problem nedir?
Çiftçinin ürettiği mahsüller, alıcının eline geçene kadar pek çok aşamadan geçiyor. Gereğinden fazla olan bu maliyetler sebebi ile tüketici ürünler için daha fazla ücret ödemek zorunda kalıyor. Aracı kişiler çiftçinin ürününü alır ve genellikle daha büyük bir aracıya satarlar. Bu işlemler sonucunda ürün son kullanıcıya ulaşana kadar yaklaşık 5 kat artmaktadır. Özellikle ülkemizde bu problem sıkça gündemden düşmüyor. En son çıkan bir haberde çiftçiler ürünlerini kargo ile teslim etmeye başlamışlardı. Öyle ki kargo ücreti ödeyip, doğrudan müşterinin ev adresine ürün göndermeleri, diğer yönteme göre daha ucuza geldiği ortaya çıkmıştı. Pek çok sebzeden oluşan 10 kiloluk bir koliyi 45 liraya eve adrese teslim gönderirken, aynı ürünleri marketten 70 liraya alabiliyoruz. Diğer ülkelerde de durum farklı değil. Tüm dünyada bu sorun mevcut. Ayrıca birde olaya global olarak bakarsak yurt dışından, ülkemize gelen tarım ürünleri içinde aynısını söylemek mümkün. Özellikle ülkeler arası tarım ticaretinde, sebze ve meyvelerin market raflarına gelene kadar kaç aşamadan geçtiği hiç belli değil. eHarvestHub bu sorunu şu şekilde çözüyor; Örneğin Peru'da yaşan bir çiftçi ürünlerini bağımsız kamyonculara teslim ediyor. Ürünler Türkiye'ye ulaştıktan sonra yine bağımsız kamyoncular tarafından perakendeci olan marketlere ulaştırılıyor.

Diğer problemler ise taşımacılık sırasında kur fiyatlarının değişmesi, malların ulaşacağı yere gidene kadar bir kısmının yada tamamının çürümesi, taşımacılık sırasında yapılan ihmalcilik sebebi ile ürünlerin hasar görmesi, doğan bu hasarın sorumlularının tespit edilmesi gibi çok sayıda daha sorun bulunmaktadır. eHarvestHub yine bu sorunlara da blok zincir ile çözümler getiriyor. Çiftçiler ürünlerin her aşamasını şeffaf blok zincir kayıtlarından takip edebiliyor. Akıllı sözleşmeler ile doğacak aksaklık durumları için zararın karşılanacağı kişiler belirleniyor ve ödemeler otomatik olarak yapılıyor. Yine bu akıllı sözleşmelerin içerisine sigorta şirketlerininde dahil olma olasılığı yüksektir. Muhasebe sistemleri de akıllı sözleşmelerin içeriğine entegre edildiği zaman pek çok işlem otomatik olarak yapılabilir hale gelecektir.

Blok zincir ile birlikte soframıza gelen ürün hakkında gerçek bilgilere sahip olabileceğiz. Yapılan her işlemin kaydı değiştirilemez bir şekilde blok zincir üzerinde tutulur.Gıdaların üretimi, hangi koşullarda üretildiği gibi bilgilere tüketicilerin ulaşma şansı olacaktır.

Bitmeyecek bir pazar
Gıda sektörü bitmeyecek bir pazardır, insan nüfusunun sürekli artması sebebi ile pazar dahada büyüyecektir. 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin ediliyor.

İco bilgileri
Ön satışı tamamlanan projenin, token satışı 23 mayısta başladı ve 5 haziranda son bulacak. Temsili token değeri olarak 1 EHH = 0,30 USD olacak şekilde değer biçilmiştir. İco'ya katılmayı düşünenler, ETH ile ödeme yapabilir. eHarvestHub hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar

Resmi web sitesi: https://www.ehhico.com/
Beyaz sayfa: https://www.ehhico.com/wp-content/uploads/2018/05/eHarvestHub_White_Paper.pdf
Twitter: https://twitter.com/eharvesthub?lang=en
Facebook: https://www.facebook.com/eHarvestHub/
Telegram: https://t.me/eHarvestHub


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

eh.png 21.1K
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .