Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

GRE (Küresel Risk Değişimi) İco İncelemesi

Haziran 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

GRE (Küresel Risk Değişimi) İco İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugünkü incelememde Global Risk Exchange yani Küresel risk değişimi borsası isimli icoyu inceleyeceğim.
GRE - Global Risk Exchange nedir?
GRE, dünyanın ilk blockchain alt yapısına sahip risk alışverişi pazarını kurmayı amaçlıyor. Proje sigorta ve sigorta benzeri sözleşmeleri blok zincir alt yapısı ile merkezsiz bir şekilde yeninden yapılandırıyor, risk yönetimi, riskler hakkında bilgi toplama, fiyatlandırma, ticaret gibi gibi çeşitli konularda bir merkez olma amacı taşıyor.

Belirsizlikler ve riskler tarih boyunca olmuştur ve olmaya devam edecektir. Risk her zaman vardır, çünkü hayatta herşeyi hesaplayabilmek gibi bir şansımız yok. Hayatın doğası gereği bilinmezlik vardır ve bilinmezlikte riski doğurur. İnsanoğlu bu sebeple sigortacılık gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar ile riskten korunma yoluna gitmiştir. Sigortacılığın geçmişi 1300'lü yıllara kadar uzanır, ilk sigorta 1347 tarihinde Mayorka' ya yük götüren “Santa Clara isimli geminin taşığı yükler için hazırlanmıştır. Yine ilk sigorta şirketi 1421 senesinde İtalya'nın Cenova şehrinde kurulmuştur. Sigortacılığa benzer ilk uygulamalar ise 4000 yıl öncelere kadar dayanır, ilk sigortacılık benzeri işlemlere Babiler'de rastlanmaktadır. Bir ticaret merkezi olan Babil'de kervanlar olası soyulmalara karşı belli miktar ücretler ödeyerek çeşitli haklar kazanmışlardır. Bir kervanın soyulması durumunda, zarar tüm kervan sahipleri ile ortaklaşa bir şekilde ödenmekteydi. İnsanlar bir gecede tüm varlıklarını kaybetme riskini, sadece belirli bir ücret ödeyerek yok etmeyi tercih etmişlerdir. Yine günümüzde sigorta ve risk işlemleri aynı mantık çerçevesinde ilerler. Malını sigortalayan pek çok insan, malına zarar gelen az sayıda insanın zararını karşılar. Böylelikle insanlar kendileri için risk oluşturan durumların yıkıcı etkisinden kurtulur ve basit maliyetle karşılabileceği büyük riskleri ortadan kaldırır.

Nasıl çalışır?
Kullanım alanlarına bazı örnekler vererek açıklayacağım. Projenin amacı global bir risk borsası kurmaktır, bu sigorta şirketlerinin daha iyi kararlar vermeleri ve yine sigorta şirketlerinin farklı sigorta şirketleri ile birlikte kendilerini de olası aksiliklere karşı sigortalaması gibi imkanlar verir. Sigorta yaptırmak isteyen kurum yada şahıslar, normal şartlarda fazla alternatife sahip değillerdir. Sadece bir kaç şirketten bilgi alırlar.
Fakat Global Risk Exchange platformu sigorta işlemleri için global bir pazar sunduğu için, çok sayıda teklif alabilir ve böyle seçeneklerini arttırabilirler. Sigorta şirketleri arasında yada çeşitli konularda bilgi alışverişi gereklidir. Çeşitli ürünlerin sigortalanması, arıza yapma şansları vs bunların araştırılması gerekiyor. Bu bilgilerin ışığında da sigorta firmaları primleri belirlemektedir. Global Risk Exchange yine bu alanda bir bilgi pazarı oluşturacaktır. Aynı zamanda yapılan sigorta işlemlerinin kaydı tutularak ta, ortaya platformun çıkardığı bir bilgi tabanı ortaya çıkacak. x marka araçlarda kaza oranı yıllık şudur gibisinden. Blok zincir alt yapısı olduğu için verilerin güvenliği hileli olmayacak ve böylelikle sigorta sağlayıcıları maliyetlerini daha etkin bir şekilde hesaplayacaktır. Yine platform üzerinde devam eden sigorta sözleşmeleri, alınıp satılabilir. Bir sigorta politiçesinin riskini diğer bir sigorta sağlayıcısı satın alıp, sorumluluğu üstlenir. İşlemler akıllı sözleşmeler aracılığı ile yapılacağı için hiç olmadığı kadar güvenli olacaktır.

Neden Blokchain
Blockchain teknolojisi pek çok alanda olduğu gibi sigortacılık alanında da pek çok sorunu ortadan kaldırıyor. Yakın gelecekte, tüm sigortacılık alt yapıları blokchain teknolojsini kullanacaktır. Blockchain ile işlemler dağıtık defterlere kayıt edilir. Bu işlemlerin defter üzerinde sonradan değiştirilmesi imkansızdır. Şeffaftır bu yüzden kanıtlamak için ekstra bir çaba gerekmez, işlemlere her yerden online olarak ulaşılabilir.
Ethereum ile birlikte hayatımıza giren akıllı sözleşmeler sayesinde pek çok işlem insan müdahalesi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu işletmeler için daha az insan kaynağı maliyeti anlamına gelir. Üstelik işlemler tamamen hatasız bir hale gelmiş olur.
Sigortacılık sektöründe yapılan her işlemin bir kaydı olması ve bunların diğer sigortacılar ile birlikte paylaşılması risklerin çok daha iyi hesaplanmasını sağlayacaktır. Hiç düşündünüz mü Türkiye'de büyük bir deprem olursa sigorta şirketleri ne yapacak? GRE ile bu sigorta şirketleri bu gibi riskleri dağıtma şansını elde ediyor. Global olarak yapılan işlemler blok zincir alt yapısında olduğu için olası yerel ve küresel riskler daha iyi hesaplanabilir. Bir sigorta şirketi olarak depreme karşı tüm evleri Sigortadığınızı düşünün, deprem olursa iflas edersiniz. Depremden başka sigorta yaptırmaya gelen yoksa firmanıza yapacağınız şey riski dağıtmak olacak. Kendi poliçlerinizi GRE üzerinden diğer sigorta şirketlerine satıp, aldığınız kazanç ile farklı alanlardaki riskleri satın alabilirsiniz. Böylece gelirde, giderde çok daha tahmin edilebilir hale gelir, batmanız da imkansızlaşır. Bu zaten günümüzde de bu şekilde yapılıyor, ama eksik olan akıllı sözleşmeler ve blok zincirdir.

İco bilgileri
Token satış tarihi olarak 18 Mayıs ile 20 Haziran tarihleri belirlenmiştir. Temsili token değeri olarak 1 RISK = 0.00001 ETH olarak fiyat belirlenmiştir. Softcap alt limit 2.000 ETH, hardcap ise 20.000 ETH'dir. Projenin bounty kampanyası bulunmaktadır, tokensuite ekibinin yönettiği kampanyayı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Global Risk Exchange hakkında daha fazla bilgi için bağlantılara göz atabilirsiniz.

Bağlantılar

Resmi web sitesi: https://www.gref.io/
Beyaz sayfa: https://shimo.im/docs/z3hxFLzpYVgxj1SB
Twitter: https://twitter.com/GRE_RISK
Facebook: https://www.facebook.com/GRE-Foundation-2080066572230352/
Telegram: https://t.me/GREF_EN


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .