Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Sharpay İco incelemesi

Mayıs 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

Sharpay İco incelemesi

Merhabalar, uzun süredir inceleme yapmak istediğim bir proje vardı, bugüne kısmet oldu. Konumuz Sharpay isimli içerik paylaşımını kolaylaştırmak ve ödüllendirmek için geliştirilen bir projedir. Sharpay prestijli ico inceleme sitesi olan icobench tarafından 4.8 puan ile değerlendirilmiştir. Sharpay pek çok ico değerlendirme sitesi üzerinden yüksek puan alarak dünyadaki en iyi 5 ico'dan biri olarak gösterilmektedir.

Sharpay nedir?
Sharpay, web sitelerine eklenecek bir paylaşım butonudur. Örneğin bizim web sitemizde facebook ve twitter için paylaşma butonları bulunmaktadır. Bazı sitelerde onlarca platform için ayrı bir buton bulunur. Bu butonların arasında yakın zamanda sharepay butonlarını göreceğiz. Ki bazı web siteleri sharpay paylaşım butonlarını sitelerine ekledi. Sharpay butonları aşağıdaki gibi görünebilir,görüntü web sitelerinin istediği herhangi bir şekilde özelleştirilebilir.

Sharpay butonuna tıkladığınız zaman, hangi sosyal medya hesaplarınız varsa hepsinden tek tıklama ile paylaşabileceksiniz. Ve bu paylaşım karşılığında ise tokenlerle ödüllendirileceksiniz. Web sitelerini hitlerini arttırmak için sitelerine sharpay butonu ekleyeceklerdir. Şuan için Facebook, Twitter, LinkedIn, VK, Reddit, Telegram, Tumblr, Weibo gibi pek çok platformda tek tıklama ile paylaşım yapmak mümkün. Bizlerin pek kullanmadığı fakat Çin'de hemen hemen herkesin kullandığı WeChat içinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Sharpay butonuna tıklayıp içeriği paylaşarak token kazanabilirsiniz, ayrıca paylaştığınız içeriklerin etkileşimine göre ekstra kazançlar sağlayabilirsiniz.

Problem nedir?
Günümüzde pek çok sosyal medya paylaşım sitesi vardır. Her gecen gün sayıları dahada artıyor. Yine günümüzde milyonlarca web sitesi bulunuyor, web siteleri ziyaretçi sayılarını arttırmak için sosyal paylaşım butonlarını ekliyorlar. Fakat bu butonlar ziyaretçi sayısını arttırmaktan çok görüntü kirliliği yaratmaktadır. Zaten içeriği paylaşmak isteyen bir kişi içerik gerçekten ilgisini çekti butona ihtiyaç duymadan kendisi paylaşabilir. Faydadan çok kirlilik yaratığı içindir ki, web sitelerinin sadece %3'lük küçük bir kısmı bu butonları kullanmaktadır.

Sharpay kullanıcıları ödül mekanizması ile motive edeceği için sharpay paylaşım butonları kullanmak için insanlar hevesli olacaktır.
Ayrıca düşünüyorum da, özellikle siyasi partilerin seçim zamanlarında, google adsense yada facebook reklamları ile reklam verdiklerini görüyorum. Aslında bu etkisiz reklamlar için boşuna para ödediklerinin farkında değiller. (Bu yazıyı yazarken ekranın sağ tarafından bahçeli reklamı çıktığı için konuyu istemeden buraya çektim) Aslında aktif bir sharpay kullanımı olsa, partileri için olumlu haberlerin yayılmasını istekleri zaman sharpay havuzlarına token koyarak insanları haberleri paylaşmaları için teşvik edebilirler. Böylece reklamlarını içeriklerle rahatsız edici olmadan yapabilirler. Bu yönüyle Sharpay geleneksel dijital pazarlamanın da alanını genişletiyor. Arkadaşınızın sosyal medyada paylaştığı bir içeriğin ilginizi çekmesi ile zorla web sitelerinde dayatılan banner reklamların ilginizi çekme olasılığı bir değildir. Ayrıca native advertising ve infuluncer marketing gibi yeni reklam modelleri yaygınlaşmaya başladı. Bu reklam modellerini kısaca açıklamam gerekirse, içerik içerisine konulan rahatsız edici olmayan reklam türleri diyebilirim. Okuduğunuz bir makalede bir markaya selam çakıyorlarsa, işte o reklamdır. Yada izlediğiniz bir video'da kişi bir markanın ürününü içerikle harmanlayarak kullanıyorsa yada doğrudan ürün tanıtımı yapıyorsa bu bir reklamdır.
Bu reklamları yaptırmak o kadar zor değil. Bir youtuber bulup markanızı tanıyabilirsiniz, fakat asıl önemli olan trafiktir. İlgi çekici içerik üretmenize rağmen yeterince izlenme yoksa sharpay butonları imdadınıza yetişebilir.

Sosyal medyada popüler olan kişilerin, paylaşımları için kazanç elde etme eri zor oluyor. Bu kişiler yaptıkları paylaşımlardan kazanç elde etmek istiyorlar fakat bunu manuel yöntemlerle yapmak zorundalar. Kazanç için çeşitli forumlarda yada freelancer sistelerin de reklam verenlerle iletişim kurması ve anlaşmaları gerekiyor. Bu yorucu sistem hiç kullanışlı değil ve pek çok sıradan sosyal medya kullanıcısını kapsamıyor. Sharpay butonları, tüm bu sorunları çözebilir.

Blok zincirin nimetleri
Proje blok zincir altyapısı ile çalışacak ve sharpay ödemelerinin mali kayıtları blok zincirin dağıtılmış defterine kayıt edilecektir. Projenin başarısı için ana kilit nokta bence şudur; Blok zincir ve kripto paralar en çok hangi problemin önündeki engeli kaldırıyor sizce? Bence küçük ödemelerin önündeki engeli kaldırması en büyük nimetlerden biridir. Düşünsenize bu projeyi banka hesapları ile yapmaya çalıştığınızı... Çok zor ve bol komisyonlu olacaktı. Kimse butonlara tıklamak istemeyecekti ve web siteleri bu kullanışsız sitemi sitelerine entegre etmeyi mantıklı bulmayacaktı. Blok zincir bu problemi ortadan kaldırıyorsa, özellikle küçük ödemeler yüzünden işleme konulamayan projelerin artık uygulanma zamanı geldi demektir.

SharPay başarılı olur mu?
Öncelikle projeyi çok beğendim. Basit ve etkili bir fikir. Kullanımı ve yaygınlaşması çok kolay olacaktır. Sharpay kullanımının yaygınlaşması kripto paraların tanınmasına da öncülük edebilir. Belli başlı projeler yaygınlık kazanıp insanlar tarafından kullanılmaya başlayınca, şuan kripto para piyasasının dışında kalan insanlarda bu piyasanın içine girmeye başlayacaktır. Yani projenin başarılı olması aynı zamanda blok zincir dünyasını da olumlu etkileyecektir. Dediğim gibi projenin en beğendiğim yönü basit olmasıdır, proje tutması için önünde fazla bir engel yoktur. Web sitelerin hitlerini ve paylaşımları arttırmak için basit bir çözüm getiriyor. Projenin önündeki tek engeli ise spam yapıp, haksız ödül kazanmak isteyen kullanıcılar olacağını düşünüyorum. Gereğinden fazla paylaşım, yada sahte hesaplar ile çeşitli bot programlar yazarak yapılacak işlemler projeye zarar verebilir. Sharpay bu alandaki problemleri ortadan kaldırırsa, başarılı olmaması için hiç bir sebep görmüyorum.

Başarılı olmasını etkileyecek bir diğer unsur olaraksa projenin web sektörünü ve İnternet dünyasını hedef alması diyebilirim.Kripto paralara ve blok zincire en çok ilgiyi gösteren kesimi hedef alıyor. Popüler webmaster forumu olan wmaraci ve r10.net gibi sitelerde kripto paralar için kategoriler geçen yıl açılmıştı. Yani sharpay düğmesini sitelerine eklemek ve sharpaydan haberdar olmak bu kitle için zor değil. Diğer projelere bakarsak örneğin bir emlak ve gayrimenkul sektörünü konu alan proje olsun. Bu projeyi kullanacak insanların blok zincirden haberdar olması, projenin yaygınlaşması çok zaman alacaktır. Ayrıca bu geçen zaman içerisinde farklı rakiplerinin ortaya çıkması ile başarılı olma ihtimali düşüktür. Bir emlak projesine katılmaktansa, bir web bir projesi olan sharpay'a katılmayı daha mantıklı buluyorum. Sharpay hedef kitlesi olan web site sahipleri, basit ve kolay uygulanabilir bu fikre sıcak bakacaktır.Hızlıca gelişim göstermesini bu yüzden çok olası görüyorum.

Ayrıca ekibin bu iş için ciddi ve kararlı olduğunu yol haritasına bakarak anlayabiliriz. Fikrin oluşumu, konseptin belirlenmesi ve patent başvurusunun yapılma tarihi olarak 2012 yazıyor. Rusya'da patent başvurusu 2013 yılında, ABD içinse patent başvurusu 2015 yılında yapılmış.

İco bilgileri
Toplamda 4 milyar token satışa çıkıyor. Bir token için belirlenen temsili fiyat ise 0.00003 ETH. Proje İlk günden softcap limitini aştı ve bu makalenin yazıldığı tarih itibari ile 7000 ETH toplamış durumda. hardcap için hedefi ise 45.000 ETH olarak belirlemişler.
İncelemeyi biraz geç yazdım,bu yüzden bu makaleyi okuyan çoğu kişi ico satışı sonrası okuyacaktır. İco satışını kaçırdıysanız tokeni borsalardan temin etmek mümkün olacaktır.

Proje ilginizi çektiyse token satışı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar
Resmi web sitesi: https://sharpay.io
Beyaz sayfa: https://sharpay.io/files/Sharpay_White_Paper_EN.pdf
Telegram: https://t.me/sharpay_io
Twitter: https://twitter.com/sharpay_io
Facebook: https://www.facebook.com/sharpay.io/
Medium: https://medium.com/@sharpay
Steemit: https://steemit.com/@sharpay
Reddit: https://www.reddit.com/user/sharpay-io/


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .