Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

İAME ico incelemesi

Mayıs 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

İAME ico incelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugünkü ico incelememde kimlik doğrulama sistemleri alanında geliştirilen İAME isimli icoyu inceleyeceğim.
İAME, icobench üzerinden 4.3 puan ile değerlendirilmiştir.

İAME nedir?
İAME, kripto para birimleri için veri güvenliğini sağlamak ve kimlik doğrulama işlemlerinin hızlı ve güvenli yapılabilmesi için geliştirilen bir projedir. İAME kişisel bilgileri ve kimlik bilgilerini merkezi sunucularda bir bütün olarak tutmaktansa çok farklı bir çalışma sistemini öneriyor.
Bilgileri küçük küçük parçalara bölüp, (ki bu her parça tek başına anlamsız halde olacak şekilde) merkezi olmayan bir şekilde tutacak. Kimlik doğrulama sırasında ise kişiler, kişisel verilerini karşı tarafa vermeye gerek duymadan, bu parçaların birbirlerini digital ortamda bir bütün olarak doğrulayabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca doğrulama işlemleri blok zincir yapısı itibari ile sadece tek bir yerde değil, tüm kimlik doğrulama işlemi yapan kullanıcılar tarafından da doğrulanmış olacak. Blok zincir teknolojisinin belkide en güzel yönü budur, kimlik doğrulama işleminiz bir bloka kayıt edildiğinde üstüne gelecek diğer bloklarda bu işlemi onaylamış olur. Evet biraz karışık gibi fakat aşağıdaki videoyu izlerseniz biraz daha anlaşılır hale gelebileceğini düşünüyorum.

Problem nedir?
Günden güne digital ortamda yapabileceğimiz işlem sayısı artmaktadır. Digital ortamda işlem yapabilmek insanlara zaman kazandırıyor fakat bunun yanında bazı güvenlik problemleri de ortaya çıkıyor. Özellikle finansal işlemler yaparken kimlik doğrulama gibi çeşitli gereklilikler doğuyor. Bugün kripto para borsalarının neredeyse tamamı (Türkiye'de işlem yapan borsaları tamamı) kimlik doğrulama yapılmadan işlem yapılması mümkün değil. Kanada,İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde yine yaptıkları düzenlemelerle kimlik doğrulamasını zorunluluk haline getirdi. Fakat kimlik onayının nasıl yapılacağına net bir bilgi bulunmuyor. Amerika ve İngiltere zaman damgalı resimler ile yapılan online doğrulamaları yasal olarak kabul etti. Yani borsa üyeliği açarken üzerinde tarih yazan bir kağıt tutmak bir belge olarak geçiyor. Fakat yinede bu kimlik doğrulama usulü pekte 21.yüzyıla yakışan bir kullanım değil. Ayrıca bu tip kimlik doğrulama sistemleri kişisel verilerin güvenliğini riske atıyor. Bir borsa onayı için göndermiş olduğumuz kimlik bilgileri, bir bilgisayar sunucunda tutulur. Ne şekilde ve hangi güvenlik önemleri ile tutulacağı ülkelerin veri işleme politikalarına göre değişiklik gösterir. Fakat uluslararası bazı standartlar günümüzde ortaya çıkmaya başladı. Güçlü bir koruma sistemi ile kişisel veriler korunsa da, güvenlik hiç bir zaman %100 garanti edilemiyor. Çünkü kullanılan merkezi bir sunucu, belki art niyetli bir borsa çalışanı yüklü işlem yapan kişilerin bilgileri alarak, diğer bir borsaya satabilir. Diğer borsa potansiyel hedef müşterilerini böylece belirleyebilir. Tabi kimse bu şekilde kendi rızası olmadan bilgilerinin oradan oraya savrulmasını istemez.
Kısaca en büyük problem şu; kimlik doğrulama işlemleri sırasında %100 güvenliğin garanti edilememesi.
Diğer bir problem ise İnternet kullanıcılarının kimlik doğrulama işlemlerinin sonuçlanması için uzun süre beklemesi ve her doğrulama için gereksiz zahmete girmesi diyebiliriz. Büyük borsalar kimlik doğrulama için ayrıca ciddi maliyetlere katlanmaktadırlar.
Fakat bu sistemin bir kaç yıl içerisinde değişeceğini çeşitli düzenlemeler ve yeni teknolojilerle çok daha güvenli hale geleceğini öngörüyorum.
Bu alandaki projenin başarılı olabilmesi için bir an önce kullanım alanı sağlaması gerekir, gelecekte ki devlet düzenlemeleri ve hukuki uygunluklar ile güncel bir şekilde geliştirilmeye devam ettikçe başarılı olabilir.

MVP mevcut
Buraya tıklayarak MVP'yi inceleyebilirsiniz.

İco bilgileri
18 nisan 24 haziran tarihleri arasında token satışı yapılacaktır. Token değeri olarak 1 ETH = 10.000 IAM değer belirlenmiştir. Softcap 1 milyon dolar, hardcap olarak ise 25 milyon dolar limit belirlenmiştir. İco hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıda verdiğim bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar
Resmi web sitesi: https://iame.io/
Beyaz sayfa: https://iame.io/res/180301-IAME-White-Paper-en.pdf
Telegram: https://t.me/IAME_identity
Twitter: https://twitter.com/@iameidentity
Facebook: https://www.facebook.com/IAMEIdentity/


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .