Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

DatabrokerDAO İco İncelemesi

Mayıs 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

DatabrokerDAO İco İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün DatabrokerDAO isimli veri pazarını konu alan icoyu inceleyeceğiz. Databroker İco bench tarafından 4.1 ve ico metre tarafından ise 8.5 puan ile değerlendirildi.

Databroker nedir?
Databroker bir verileri için açık bir pazardır, bu pazarda sensör verileri alınıp satılabilir. Sensör verilerine örnek vermek gerekirse, çiftçilerin topraklarına yerleştirdiği, ısı ölçer, nem ölçer gibi çeşitli bilgi toplayıcı cihazların ürettiği verilerdir diyebiliriz. Tabi bu alan sadece bununla sınırlı değil, veriler hayatın her alanında olacaktır. Bir araba sürerken hangi bölgelerde yavaşladığınız, nerelerde durduğunuz bile kullanmasını bilen için bir veridir. (Reklam bilboardlarının yerlerini belirlemek isteyen bir reklamcı bu bilgileri satın alabilir)

Veriler ne kadar önemli
Veri pazarından haberi olmayan kişilerin veri projelerini önemseyeceğini sanmıyorum. İco incelemeleri yapmadan önce bu tarz projeler . görünce yahu veri ne kadar para edecek ki bize ne düşsün gibisinden düşünmüştüm. Fakat işin aslı astarı öyle değil, dünyada veri pazarı 600 milyar doları aştığı söyleniyor. Bu veri pazarının gelecekte blokzincir teknolojisi ile birlikte katlanacağını düşünüyorum. 600 milyar dolar hala küçük bir rakam olabilir.

Yapay zeka ve veriler
Verilere değer katan bir diğer unsur ise gelecekte yapay zekanın her alanda kullanılacak olmasından kaynaklanıyor. Öncelikle yapay zekaların veri ile çalıştığını bilmek gerekiyor. Yapay zekaya vereceğiniz verileri işler ve size çözüm önerileri sunar. Bir sosyal medya verisini örneğin şöyle değerlendirir; X siyasi partisini destekleyen birinin Y isimli müzik grubunu sevmesi, C isimli ünlüyü takip etmesi ve cinsiyet olarak ise kadın olma ihtimali yüksektir. Yapay zeka bu bilgiye milyonlarca insanın beğenilerini listeleyerek size sunar. Ürün pazarlaması yapmak isteyen kişilerde bu bilgilerden stratejik olarak yararlanabilir. Geleceğin yapay zekalarının yakıtı bilgi olacaktır. Ve yapay zekalar öğüteceği bilgiler için ayrım yapmayacak, her türlü veriyi depolamak isteyecektir. Sadece şirketler değil, devletlerde çeşitli verilere ihtiyac duyacak ve bütçe planlarını yapay zekanın öngörülerine göre yapacaktır.

Veri pazarında rekabet
Databroker'ın bir pazar yeri olduğunu söylemiştik. Bu pazarın akıllı sözleşmelerle çok daha kızışan bir hale geleceğini düşünüyorum. Örneğin sapien network isimli bir sosyal ağ projesi var. Bu proje sadece bilgilerinin satılmasına izin veren kişilerin bilgilerini satacağını ve bu geliri üyelere vereceğini. Bilgilerinin satılmasını istemeyenleri ise akıllı sözleşmeler ve açık kaynak kodlu yapısı ile güvence altına alacağını belirtmişti.
Şimdi düşünüyorumda, sapien bu bilgileri açık arttırma ile tek bir alıcıya satmak istese ne olur? Blok zincir ile veriler şifreli olarak tutulabilir. Açılma anahtarını sapien bile açmadan başkalarına satma şansı verir. Böyle bir rekabette gerek ülkeler, gerek firmalar gerek siyasi partiler sizce bu veriler için ne kadar rekabete girer? Bu durumda veriler inanılmaz bir değere binme ihtimali vardır.

Veriler güncel olmalı
2005 yılından kalma verilerle şuan doğru stratejiler belirleyemeyiz. İnsanların ilgi alanları değişmiş olabilir, satın alma ihtimali yüksek olan ürünlerde değişmiştir. Siyasi bir örnek olacak ama 2005 yılında Fetullah Gülen'e sempati besleyen biri şuan yüksek ihtimalle ondan nefret ediyordur. 2005 yılı verilerine göre insanlara reklam gönderdiğinizde, örneğin fetonun kitabını satmaya çalışan bir kitap evi eski veriler sebebi ile bu satış stratejisinde baltayı taşa vuracaktır.

Veriler güvenilir olmalı
Şuan günümüzde güvenilir veri ticareti yapılabilecek bir platform yoktur. Ayrıca yasal olarak bu pekte mümkün değildir. Veri sahiplerinin izni ile toplanan ve blok zincir güvencesi ile satışa sunulan verilerin değeri daha büyük olacaktır.

DatabrokerDAO için daha fazla bilgi edinmek isteyenler aşağıdaki bağlantıları inceleyerek, Databroker hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Bağlantılar
Resmi Web sitesi: https://databrokerdao.com
Beyaz sayfa: https://databrokerdao.com/whitepaper/WHITEPAPER_DataBrokerDAO_tr.pdf
Telegram https://t.me/databrokerdao
Facebook: https://www.facebook.com/DataBrokerDAO/
Twitter: https://twitter.com/DataBrokerDAO
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2909180.0


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

dr.png 16.9K

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .