Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Datareum İco İncelemesi

Mart 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

Datareum İco İncelemesi

Merhabalar, bugünkü incelememizde Datareum isimli projeden bahsedeceğim.

Datareum nedir?
Datareum verilerinizin mülkiyetini size geri kazandıran ve bu verilerinizin ekonomik karşılığını almanıza imkan verecek bir projedir.
Datareum projesi verilerin daha etkili toplanabilmesi ve insanların kendi verilerinin sahibi olabilmesi için geliştiriliyor. Datareum ayrıca bir veri pazarıdır.

Ekonomik değer olarak veriler (verilerin önemi)
Sanayi tarım ve hizmet olarak 3 sektör var. Geçmişte en büyük sektör tarımdı, daha sonra sanayi büyüdü ve tarımın ekonomideki payı azaldı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tarım ve sanayi ürünleri daha kolay üretilebilir hale geldi. Buda zaman insanlara zaman tasarrufu sağladı. Refahın gelişmesi ve temel olan sanayi ve tarımın kolaylaşmasından sonra büyüyen bir sonraki sektör hizmet sektörü oldu.
Peki bundan sonra ne olacak?
Tarım sanayi ve hizmet olarak kabaca 3'e ayırdığımız ekonomi sonsuza kadar bu 3lüden mi ibaret olacak? Şimdi sıkı durun, size önemli bir bilgi vereceğim.
Tarım sanayi ve ekonomiden sonra gelecek yıllarda bir diğer dördüncü konu Bilgi olacaktır. Yani bundan 10 yıl sonra artık ekonomi grafiklerinde tarım-sanayi-hizmet ve veri olarak 4 farklı çizelgelerle karşılacağız.
Peki ya neden?
Yapay zekaların devreye gireceği önümüzdeki yıllarda verilerin bir ekonomik karşılığı olacaktır.

Çünkü yapay zeka çalışmak için veriye ihtiyaç duyar. Yapay zeka belli başlı bir birileri ile ilinti olan verileri inceleyerek bizler için bilgi üretir.
Basitçe mantığı özetlemek gerekirse; X şehrinde yaşayan insanlar internet üzerinde mide bulantısı araması yapmaya başlar. Bu insanlardan bir kısmı ayrı ayrı doktorlara çıkarlar ve şikayetlerini dile getirirler. Doktor tahlil yapar ve hastalığı inceler. Ama sahip olması ve işine yarayacak çok özel bir bilgiden mahrumdur. Mide bulantısı şehir şebeke suyundan kaynaklanıyor, şehirde mide bulantısı aramalarında %1000lik artış var. Doktor sorunun kaynağını bulmak için şehir şebeke suyunu incelese o gün doktora gelen pek çok insanın rahatsızlığını çok daha etkili yoldan çözebilir ve duyuru yapılması sağlayarak bir süre suların içilmemesi gerektiğini bildirebilir.

Bir örnek daha verelim; örneğin aracınızla seyahat ediyorsunuz ve belli başlı noktalarda aracınız duruyor. Yada trafik sıkışıyor yavaş gidiyorsunuz. Bu sizinde içinde olduğunuz ve üretmiş olduğunuz trafik akışı verisine göre billboard reklamları daha etkili bir şekilde hazırlanabilir.

Tabi vermiş olduğum örnekler biraz basit oldu, yapay zekaya hakaret gibi. Yapay zeka sadece tek bir veriyi değil aynı zamanda çeşitli verileri de harmanlayarak çalışan daha etkili bir sistem olacak. Günlük olarak insanlar hangi hastalıklardan şikayet ediyorlar, bugün hangi hastalık google üzerinde daha fazla aranıyor, bugün doktora gelen insanlar hangi şikayetlerden geliyorlar, hangi ilacı kullanan insanlar hangi şikayetleri oluşmaya başladı, aynı ilaçtan şikayeti olan insanlar ilacı kullanmaya başladıktan ne kadar süresi sonra bu yan etkilere maruz kalmaya başladılar gibi...

Bir konu hakkında fikir sahibi olmak için o konu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Yapay zekada bizler gibi, bize bilgi vermesi için ona veri yüklemeliyiz.

Problem nedir? Çözüm nedir?
Verilerin önemini ve geleceğini anladığımıza göre şimdi Datareum projesinin hangi sorunları çözmek için ortaya çıktığına bir göz atalım.

  • Anketlerle insanlardan veri toplanan büyük bir sistem yoktur. (İnsanlar anket doldurarak veri üretimine katkıda bulunacak ve bu anketin tekrar tekrar her satışından kendine düşen payı alacaktır.)

  • Web sitelerinin gizlilik politikalarını okursanız orada verileriniz ile alakalı bazı bilgiler vardır. Örneğin bu siteye yüklediğiniz kişisel verilerinizi satmayacağız. Fakat kişisel olmayan verilerinizi anonim bir şekilde satılması konusunda hakkımızı saklı tutarız gibisinden. Belki sizin siteme kayıt olduğunuz mail adresini yada diğer kişisel verilerinizi satmaya hukuki olarak hakları yok fakat en çok hangi ülkeden giriş yapıldığı kullanıcıların en yaptığı aramalar gibi çeşitli verileri satabilirler. Datareum ile verilerin asıl sahibi olan kullanıcılar, üretmiş oldukları verilerin hangilerinin satılabileceğini yada hangilerinin satılamayacağını kendileri özgürce seçebilirler.

  • Kendi verilerinin sahibi olan kullanıcılar verilerinden DTN tokeni kazanarak gelir elde ederler.

  • Satılan veriler tekrar satılabilir. Fakat siz satmış olduğunuz verinin veriyi alan kişi tarafından tekrar satışından pay alamazsınız. DTN sayesinde verilerin her tekrar satışında alacağınız pay hesaplanır.

Proje ilginizi çektiyse ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar
Resmi web sitesi: https://www.datareum.net/
Beyaz sayfa: https://www.datareum.net/whitepaper.pdf
Telegram: https://t.me/datareum
Twitter: https://twitter.com/datareum
Medium: https://medium.com/datareum


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .