Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

LanceChain İncelemesi

Mart 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

LanceChain İncelemesi

Merhabalar bugün inceleyeceğimiz ico freelancer işleri konu LanceChain isimli proje olacak. LanceChain pek çok ico değerlendirme sitesinden yüksek puan almıştır. (İco bench 5 üzerinden 4.6 vermiştir.)

LanceChain nedir?
LanceChain, serbest çalışanlar için geliştirilen merkezsiz bir pazardır.

Problem nedir?
Freelancer işler için ülkemizde sadeceon,bionluk gibi platformlar bulunmaktadır. Daha önce bu platformlardan alışveriş yapan birisi olarak gördüğüm en büyük problem ödeme yöntemleri ve komisyon oranlarının fazla olmasıydı. Genellikle platformlarda 10 liralık küçük işler bulunuyor, 10 lira ödemek için bir sürü ek masrafa giriyoruz. Buda yetmezmiş gibi kredi kartı bilgilerimizi riske atıyoruz. Her ne kadar şuana kadar problem yaşanmamış olsa da şahsen hack olaylarından korktuğum için kredi kartı yerine düşük limitli hesap kartımı kullanıyorum.
İkinci bir diğer sorun ise iş verdiğimiz kişilerin ne kadar uzman olduğu ve iş için istediği ücretin gerçek değerinin ne kadar olduğunu değerlendirmekte yaşadığımız sorundan kaynaklanıyor. Bionluk üzerinden sadece 10 saniyede herkes tarafından yapılabilecek küçük işler için 10 lira fiyat belirleyen pek çok iş bulunuyor. Örnek olarak bionluk üzerinden satılan introları örnek verebilirim. Adam hazır introyu 10-20-30-40lira gibi fiyatlara koymuş. Aslında bu introyu ücretsiz olarak 10 saniyede insanların kendisi de hazırlayabilirdi.
Bir diğer sorun ise yapılan işin kalitesinin kötü olması gibi durumlarda yaşanan anlaşmazlıkların çözümünde zorluk yaşanmasıdır.
Ayrıca bazı büyük forumlarda güven esasına dayalı olarak freelancer işler yapılıyor ve sadece güven esasına dayandığı için çok fazla dolandırıcılık olayları ile karşılaşılıyor.

Çözüm nedir? LanceChain'in Özellikleri
LanceChain projesi yüksek komisyon oranlarına karşı sunduğu teklif inanılmaz. LanceChain 0 komisyon sloganı ile yola çıkıyor.
Blokzincir teknolojisinin hayatımıza girmesi ile birlikte her alanda rekabet kızışıyor ve maliyetler düşüyor. Yüksek komisyonlu projelerin başarılı olmasının imkanı kalmıyor. Yaşanan bu rekabet elinde sonunda platform kullanıcılarının lehine olacaktır. Freelancerler yaptığı işlerin özellikle küçük işler yapanların kazançlarının bir çoğu komisyonlara gidiyordu. Yada komisyon oranı alıcıya girse bile bu satıcının işlerini azaltıyordu.
Freelancerlerın 0 komisyonlu bir pazara katılmaması için hiç bir sebep yoktur.
LanceChain yine anlaşmazlıkların çözümü akıllı sözleşmeler getiriyor. Anlaşmazlık çözümlerinde LanceChain topluluğu tarafından seçilen uzmanlar yapılan işleri değerlendirerek hakemlik yapabilecek. Bu uzmanlar LANC token sahipleri tarafından oylama ile seçilebilir yada LANC token sahipleri bizzat oylamalara katılabilir.

Token sahiplerine ek kazanç
LANC token sahipleri anlaşmazlıkların çözümünde oy kullanabilir ve küçük ek kazançlar elde edebilir. LANC tokene sahip olan birisi yapılan işi inceler ve burada satıcı yada alıcı haklı diyerek sonucu belirlemek için oy kullanır. Yapmış olduğu bu hakemlik içinse LANC tokenler ile ödüllendirilir.

Platformun ilk üyeleri için ek kazanç
Platformun ilk kullanıcı freelancer çalışanları yaptıkları işlerin ek olarak %10 daha fazla LANC token kazanacak. Platforma kullanıcıları çekmek için düşünülmüş güzel bir yöntem. Belli bir süre ön kitleyi hızlıca oluşturmak için bu kampanya yapılacak.
Platformun ilk kullanıcıları hem sıfır komisyonla iş yapıp hemde hak ettiği kazancın üzerine %10 daha fazla token kazanabilecekler.
Beta testinden itibaren platform üyeleri olanlar, LanceChaini geliştirmek için çeşitli anketlere katılıp görüş bildirerek yine token kazanma şansına sahip olabilecekler.

Ekip halinde iş yapmak
Bazı işler yapısı itibari ile tek kişi tarafından yapılması zor oluyor, bugün freelancer platformları bu yüzden genellikle küçük işler için sıkışıp kalmış durumda. LanceChain, bu probleminde önüne geçmek istiyor. Bir kaç kişi birlikte akıllı sözleşmeler üzerinden iş teklifi alıp bu işi yapabilecek. Buda daha kapsamlı ve maliyetli işlerin platform üzerinden dönmesine sebep olacaktır.

Pazara bakış
Freelancer platformları 2010 tarihinden itibaren yaygınlaşmaya başladı. Dünyada pek çok freelancer platformu bulunuyor. Bunların en meşhur olanları fiverr,upworld,skyworld,metafilter,Elance,freelancer,airbnb,99desing... Tabi bizim ülkemizde her zaman orjinal işte öncülük yapmak yerine her zaman dışarıda meşhur olan projeleri taklit etti ve bionluk,sadeceon gibi platformlar kuruldu. Aslında freelancer platform projeleri için 2010 bile geç bir tarihti, bu fikrin daha önce yapılması gerekiyordu. Sadece bu platformlar değil, serbest işler forumlar üzerinde de güven esasına dayalı bir şekilde ilerliyor. Türkiye'de r10.net ve wmaraci gibi webmaster forumlarında güven esasına dayalı iş vermek yada iş yapmak mümkündür. Tabi güven esasına dayalı olduğu için çok fazla dolandırıcılık olayları ile karşılaşıyoruz.

Pazarın geleceği
2027 yılında Amerika'da serbest çalışan kişi sayısının serbest çalışmayanlardan daha fazla olacağı öngörülüyor. Yine yapılan araştırmalarda 2017 yılında sadece Amerika'da serbest çalışanların 1.4 trilyon dolarlık bir ekonomi yarattığı hesaplanmıştır. 2016 verileri ile 2017 verileri karşılaştırılığında ise şaşırtıcı bir sonuç çıkıyor. 2017 yılı 2016 yılına göre serbest işlerde %40'lık bir büyüme görülüyor!

Freelancer işlerin popüler sektörleri de da her gecen gün daha fazla büyüyor. Webmasterlık,yazılım,kodlama,digital reklamcılık...
Freelancer işlerini incelediğimizde pek çok satıcının genelde bu alanlarda olduğunu görüyoruz.

Freelancer çalış, özgür ol
Freelancer çalışanların, diğer rutin 8-5 çalışanlardan daha mutlu olduğu saptanmıştır. Recep İvediğin dediği gibi serbest meslek oohh kebap gibi bir durum yok elbette. Freelancerler yapacakları işi kendilerinin seçme imkanına sahiptirler, herhangi bir zorlama yada baskı unsuru yoktur. Buda kişilerin yaratıcılıklarını ve kendilerini uzmanlık alanlarında geliştirmelerine daha fazla imkan veriyor. Bir freelancer yeri gelir 16 saat çalışırken, farklı sosyal sebeplerden dolayı bazı günler kendisine tatil verebilir yada çok kısa bir süre çalışabilir. Eğer bir alanda uzmansanız ve yeteneğinize güveniyorsanız bir patronun ofisinde çalışmak için bir sebebiniz yoktur. Birde üstüne ev rahatlığı yerine yol çekmek gibi gereksiz zaman kayıplarına katlanmak zorunda kalmazsınız. Her gecen gün daha fazla insan freelancer platformlarının da gelişmesi ile birlikte freelancer olarak çalışmayı tercih ediyor.

Globalleşen ekonomi
Freelancer platformlarının bize sunduğu en büyük imkan ise ticareti global düzeyde yapabilme imkanına sahip olmamızdır.
Örnek vermek gerekirse; Hindistanlılar yazılım ve kodlama işlerini çok düşük ücretlerle yapıyorlar. Bu durumda hem hintli yazılımcılar kendi şartlarına göre iyi paralar kazanıyorlar, hemde bu kişilere iş yaptıranlar kendi ülkelerindeki piyasanın altında iş yaptırma şansına sahip oluyorlar. Rekabet sadece bir ülke içinde değil, global freelancer çalışanları arasında olacağı için daha büyük bir kitle rekabet ediyor. Daha büyük kitlelerin rekabet etmesi de iş kalitesini ve fiyatların daha uygun hale gelmesine sebep oluyor.

İşverenler açısından düşündüğümüzde, bazı iş bölümlerinin freelancer olarak tutulması mantıklı görünüyor. Bir kişiyi sürekli maaşlı çalıştırıp kiralamak yerine, farklı farklı kişileri farklı işler için çalıştırmak daha mantıklıdır. Ayrıca yapılan iş karşılığı yani parça başı ücrette her zaman saat usulü çalışmaya göre daha verimlidir. Bir diğer özellik ise bir işverenin freelancer platformuna girdiği zaman anlık olarak karşısında yüzlerce iş yapan bulabilmesidir. İşverenlerin artık sadece tek bir kişinin yeteneklerine bağlı kalmasına gerek yok, platformlar üzerinde yüzlerce kişi arasından tercihte bulunabilir. Ayrıca işyerlerin de tek bir kişinin genellikle görevi sadece tek bir iş değildir. 3-4 farklı konuda çalışma yapan bu kişi tüm alanlarda en yetenekli insan olmaya bilir. Bu işleri 3-4 ayrı kişiye bölmek daha verimli olacaktır. Hem grafik tasarım işlerini hemde webtasarım işlerini aynı kişiye yaptırmak yerine ayrı ayrı uzmanı iş başına tutmak hem maliyet hem işin kalitesi açısından verimli olabilir.

Benzer projeler engel mi?
Çok sayıda blokzincir kullanmayan freelancer platformu var ve yine bir kaç farklı freelancer platformu ico yaptı. Bunun LanceChain'in önünde engel olup olmayacağını merak ediyorsanız, LanceChainin bu konudaki açıklamasına bakalım.

Adamlar diyor ki;2017 yılında dönen para 1.4 trilyon dolar. Dahada büyüyecek ama biz yinede 1.4 trilyon dolar üzerinden hesabımızı yapalım.
Eğer LanceChain bu piyasanın sadece 0.1'lik kısmını ele geçirebilirse, lanceChain'in üzerinde dolaşımdaki para 1.400.000.000 Dolar olacaktır.

Sonuç: Rakamlardan göreceğiniz üzere icosuna yatırım yapıldığı taktirde ve projenin 0.1lik pastadan pay alması durumunda paranızın yapacağı katlama miktarının haddi hesabı yok. LanceChainden önce ico yapan ve 60.000.000 usd toplayan freelancercoin projeside iyi bir ico dönemi geçirdi. Benzer projelerin sayısı artabilir ama pasta yeterince büyük. Ne kadar freelancer tokeni varsa hepsine girsem ve bir tanesini tuttursam diye düşünmüyor değilim. Daha önceki yazılımlarında belirttiğim gibi platformu olan tokenleri tercih ediyorum. Yani bu kripto para yaratılıyor ama bunun kullanım alanı tam olarak nedir sorusuna rahatlıkla cevap almam gerekiyor öncelikle. Bu projenin ileri safhalarında da yatırımımı çekmek yada daha fazla arttırmak için ayrıca bana kolaylık sağlar. Üye sayısı grafiğini takip ederek işlerin nasıl gittiğini kolayca anlayabilirim. Projenin mantığı ayrıca basit, bildiğim ve anlamakta zorluk çektiğim projelerin gidişatını değerlendirmekte zorluk çekebilirim.
LanceChain gibi projeleri tamamen anlayabiliriz ve ico sonrası borsada gidişatını kolayca analiz edebiliriz.
Yatırım yaparken diğer dikkat ettiğim temel unsurlar ise blokzincirin girilen sektörü ne kadar etkileyeceği.
Ödeme zorluklarının yoğun olduğu özellikle küçük ödemeler önünde şuanda bir problem var mı yok mu? Çünkü blokzincir öncelikle küçük ödeme engellini düşük yada 0 komisyon uygulayarak aşıyor.

Bu yazımda projenin genel özelliklerinden ve potansiyelinden bahsettim, fakat çok uzun olmaması ve sizleri sıkmamak adına token sayıları ve token tahsisi gibi konuları eklemeye yer kalmadı.
Projeyi beğendiyseniz ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız aşağıda verdiğim bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar
Resmi web sitesi: https://lancechain.com/
Beyaz sayfa: https://lancechain.com/whitepaper
Telegram: https://lancechain.com/
Twitter: https://twitter.com/lancechain
Facebook: https://www.facebook.com/lancechainofficial/


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .