Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Tradove İco İncelemesi

Mart 2018 düzenlendi kategorisi İCO 12.00 Karma

Tradove Proje İncelemesi

Merhabalar, bugün inceleyeceğimiz iconun ismi Tradove. Tradove pek çok prestijli ico inceleme sitesinden yüksek puan almıştır.

Tradove nedir?
Tradove bu senin en iddialı icolarından biriydi ve toplamda ico aşamasında 30.000.000 dolarlık token satışı yaptı.
Projenin kurucuları ve danışman ekibi gayet sağlam görünüyor. Eski Bank of Amerika Ceosu'nun Richard Rosenberg'in Tradove hakkında yayınlamış olduğu videoyu buradan izleyebilirsiniz. Richard Rosenberg gibi bir adamın tradove'den bahsetmesi önemli bir ayrıntıdır. Sadece Rosenberg değil eski amerikan senato üyesi Mike Honda'da youtube üzerinden Tradove ile alakalı görüşlerini bildirmiştir. Bu videolar, proje hakkında çeşitli forumlarda açılan scam iddialarına güzel bir yanıt oldu.
Peki nedir bu tradove, ne iş yapar? Tradove, B2B eticareti konu alan bir projedir. B2B ticaret modeli fazla popüler olmayan fakat gelecekte blokzincirinde dahil olması ile birlikte popüler olan ve ciddi paraların döndüğü bir ticaret modeli olacaktır.

B2B nedir?
B2B firmadan firmaya anlamına geliyor yani iki firma arasındaki ticaretin İnternet üzerinden yapılmasıdır. Örnek vermek gerekirse bir firmanın İnternet üzerinden toptancılara yada perakendecilere İnternet üzerinden mal satması bir B2B ticaret örneğidir. Üretici, toptancı,perakendeci gibi ekonomik oyuncuların yer alacağı bu piyasada dönecek toplam para hacmi çok yüksektir. Her türlü mal son kullanıcıya gelmeden önce mutlaka el değiştirir. Süper markette satılan bir kutu salçayı örnek verecek olursak, önce çiftçi tarafından domatesler salça firmasına satılır, firma ürettiği salçaları toptancılara satar, toptancılarda markete satar. Bizde en son gidip marketten ürünü alırız. Yani B2B ticaret demek zaten ticaretin kendisidir, en azından ticaretin ve alışverişin katmanlarından bir tanesidir diyebiliriz. Arkadaşlar anlayacağınız bir mal 4-5 kere satılmadan kolay kolay azot döngüsüne geri karışmıyor. Son kullanıcıya gelmeden önceki yapılan her alışverişte potansiyel bir B2B alışverişidir. Potansiyel diyorum çünkü bu alışverişlerin çok az bir kısmı İnternet üzerinden yapılıyor.

Fakat İnternet üzerinden B2B ticaret yapılmasının önünde bazı engeller vardır. Tradove, blok zincir teknolojisi ile birlikte engelleri ortadan kaldırmak için geliştiriliyor.

Problem nedir?
Şirketler eğer daha önce birbirleri ile alışveriş yapmamışlarsa aralarında güven sorunu vardır.
Sonuç itibari ile gönderilen malın kalitesi yada malın gönderim süreci gibi kilit noktalardan dolayı B2B alışverişe sıcak bakmazlar.

B2B ticaretin uygulanabileceği bir ortam şeffaf olmalıdır, firmaların geçmiş transfer işlemleri, gönderim süreleri ve alıcı firmanın memnuniyeti şeffaf olmalıdır. Lojistik kayıtlarından tutun,muhasebe kayıtlarına kadar herşey şeffaf olmalı. Blok zincir öncesi İnternette böyle bir şeffaflık sağlayabilecek bir ortam yoktu. Artık her şey şeffaf olabilir.

B2B reklam verebileceğiniz doğru düzgün bir yer yoktur. Toptan mal alım satımları tüccar olmayan insanları ilgilendirmez, bu yüzden verilen B2B reklamların geri dönüşü çok azdır. Üretici firmanın satış yapacağı firma yada insan sayısı çok fazla değildir, genele hitap etmez sadece tüccarlara hitap eder. Bu insanlarında bir yerde olduğu bir İnternet platformu yoktur. Tradove, B2B ticaret için sosyal bir ağdır. Firmaları bir çatı altında toplayacak olan Tradove üzerinden etkili reklamlar verilebilir.

Tradove Altyapısı
Tradove projesi köklü bir projedir, 5 yıldır faaliyet olan tradove blokzincire geçip kendi tokenini çıkarıyor. Şuanda hali hazırda 250.000 kurumsal üyesi olan platformdur! 80 ayrı ülkeden 100.000'den fazla şirket ve bu şirketlerden 200 tanesi fortune500 şirketidir.

Tradove çalışan bir mobil uygulamaya sahiptir, mobil uygulamasını
Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Mevcut sosyal ağların yetersizliği
İş dünyası için sıkça kullanılan LinkedIn'de kimlik doğrulama gibi imkanlar yoktur. LinkedIn üzerinde pek çok sahte profil bulunuyor.
Tradove ağında ise kimlik doğrulama sistemi olacaktır. Facebook gibi sosyal ağlar ise iş dünyası için uygun değildir. Genele hitap ediyor ve çok kalabalık.İş dünyası için sosyal ağların trafiğinden daha çok trafiğin kalitesi önemlidir. Yine kimlik doğrulama yönünden eksiktir.

Sonuç olarak: Yeterince güvenilir bir B2B platformunun olmayışı bir eksikliktir. Blokzincir teknolojisi ile birlikte pek çok engel ortadan kalkacağı için B2B ticaret için engeller kalkacaktır demektir, bu konuda geliştirilen projelerin gelecek vadettiğini düşünüyorum.


Yazar hakkında:
BTT username: coinforumgentr
ETH: 0x31720F8E9A9acEfE102C450764e5F1a0F5BC985c

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .