Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Bitcoin düşüş sebebi

kategorisi Coin Cafe 15.00 Karma

Arkadaşlar kripto para piyasasında çok sert bir düşüş var. Toplam market cap 750 milyar dolardan 500 milyar dolara geriledi.
Konu hakkında bilgisi olan var mı neler oluyor?

Yorumlar

• JJ
    Ocak 16 düzenlendi 10.00 Karma

1.) Çin'de yeni yılın başlaması
    "arkadaşlar selam, kısa bir bilgi vermek isterim. Yaptığım araştırmalara göre Çinli vatandaşlar kendi yıllarına göre christmasa girdiler tam da bugün. Güneş yılı kulanmıyorlar dolayısıyla her sene yeni yılları değişiyor. yaklaşık olarak 2-3 hafta kadar bu christmas süreçleri sürecek. Crypto marketin en ciddi volume'ü bu çan çin çonlar tarafından yürütüldüğü için market cap ciddi şekilde zedeleniyor bunlar tatile çıktığında. Bilginiz olsun. biraz daha bu sürünme durumu devam eder ne zaman bunlar tatillerini bitirir geri gelirse boğa piyasasına tekrar merhaba deriz"

2.)Amerika vergi dönemi
    Amerika'da şuan vergi dönemi içine girildi.

3.)Güney Kore'nin tavırları
    Kripto paraların geldikleri inanılmaz seviyelere çıkmasında rol oynayan başlıca ülkelerden biri olan Güney Kore kripto borsalarının tamamını yasaklamaya çok yakın. Her ne kadar yasaklanma yok düzenleme var denilse de yapılan bazı sert açıklamalar piyasayı zarar veriyor.

4.)Almanya'dan gelen açıklama
    Dünya'nın haberine göre, Almanya Merkez Bankası'nın kripto paralar için global ölçekte düzenlemelere ihtiyaç olduğunu açıklaması da yatırımcıları kaygılandırdı.

5.)Brezilya'da kripto para yasağı
    Brezilya Menkul Kıymetler Borsası Yerel Yatırım Fonları ile Kripto Para Alınmasını Yasakladı aha bir haber daha.

6.)Panik havası
    Bu etmenler yüzünden piyasadan para çekilince özellikle yeni bu işe girmiş kişilerde korkup daha fazla zarar etmemek için paralarını çekiyor. para çekildikçe daha çok düşüyor. daha çok düştükçe daha çok korkuyor insanlar ve daha çok çekiyorlar.

Edit: Borsaların hacklendiğine dair iddialar var şuan.

• 12.00 Karma

Rusyada btc yasaklama/yasallaştırma çalışmalarına başladı. Sabah nette haber olarak geçiyordu.
    Vergi gelmeden paralarını biran önce çekme gayreti içine girdi insanlar.

Güney Kore de Maliye bakanı olumsuz konuşmuş sanırım bu Bir etken.

• VxVx
    16.00 Karma

Şu an devletler hala sistemi merkezi hale getirmek için baskı yapıyor. Bu aslında bir nevi görünmez savaş gibi. Yapılan her satış paranın daha da merkezi olmasına neden oluyor. Herkesin bildiği üzere kripto paralar tam anlamıyla bi baş kaldiris için kurulmuştur ve asla bu yoldan cikmamalidir.
    Kore, cin ve diğerlerinin bunca çabası sadece panik yaratmaktan başka bişey değil. Siz siz olun 2 hafta hiç bakmayın borsalara.

• 16.00 Karma

ne geldiyse başıma bu satmayın etmeyin diyenlerden geldi.ne güzel az zarardayken satacaktım bekleyecektim . yapsaydım işte öyle şimdi zaten mantık olarak alım yapsam bile çok düşükten olduğu için coin miktarım yükselecekti.hiçbirinize inanmıyorum artık.

• 10.00 Karma

Bloomberg, isimsiz kaynakları göstererek, merkezileştirilmiş ticarete izin veren Çin ve açık deniz şifreleme platformlarına yerel erişimi engellemeyi planlıyor.
    Çin yetkilileri aynı zamanda merkezi ticaret için piyasa yapımı, uzlaşma ve takas hizmetleri sunan insanlara ve şirketleri hedef alacaklar. İşin aslı şu Çin ve abd arasında kripto para savaşı başladı hadi hayırlı olsun Çin madencilik ve borsa ile Abd ise tether ile tehtit ediyor.

Piyasa öyle böyle değil çok pis eriyor şuan. coinmarketcap'ı her yenilediğimde piyasa biraz daha düşüyor.
    Aralık sonu ocakbaşı gibi tüm coinler 3x yapmıştı. Bence düşüşün gelmesi daha sağlıklı oldu.
    Sağlıklı piyasalarda inişte olur çıkışta olur.

• 0.00 Karma

Bugüne kadar büyük future borsalarında işleme açılan her varlık değer kaybetmiş. CME Group 18 Aralık'ta BTC future işlemlerini başlattı ve 18 Aralık'tan bu yana BTC %30'a yakın değer kaybetti. Sebebi ise şu:
    1. BTC yükselecek fikri insanlara aşılandı ve insanlar BTC 18k iken, 17 Ocak vadeli 21k'dan long pozisyon açtılar.
    2. Balinalar/piyasa hakimleri 1 ay boyunca BTC'yi shortladılar. Bu sayede şuanki değeri 11k olan BTC'yi insanlara 21k'dan -kaba tabirle -kakalamış oldular.
    3. Ayrıca hem futureden para kazanırken hem altları ve btcyi düşükten topladılar. Win-win.

18 Aralık'ta alınan future pozisyonları 17 Ocak itibari ile sona eriyor. Şuanda BTC'nin neden düştüğünü anladığınızı umuyorum. Bundan sonrası ne olur? İki ihtimal var.
    1. Aynı senaryo tekrarlanır.
    2. Bu sefer insanlar BTC düşecek beklentisi ile 17 şubat vadeli shrot pozisyon açarlar, balinalar BTC'yi 20k üstüne atıp hem düşükten topladıkları BTC'yi yüksekten satıp kazanırlar, hem long pozisyon ile futuresdan kazanılar.

Futures nedir, ne değildir yazarsam çok uzun süreceği için internetten araştırmanızı rica ediyorum. Çok kısaca anlatmak gerekirse iki kişi arasında bir nevi iddiadır. BTC 18k iken ben short pozsiyon alırsam eğer BTC'nin bir sonraki vade süresine kadar düşeceğine dair bahse girerim. Karşımdaki kişi ise long pozisyon alır ve yükseleceğine dair bahse girer. Düşerse ben kazanırım, yükselirse o kazanır. Olay kısaca bundan ibaret.

• 0.00 Karma

Arkadaşlar burası bitcoin borsası, sabrınız yoksa veya coinleri geçim kaynağı olarak görüyorsanız zaten uzak durun baştan, size göre değil bu oyuncaklar. Yıllardır imkb borsası da var, orda da düşenler, kalkanlar, batanlar ve paraları katlayanlar da var. Oralarda neden hiç göremedik sizi, paranın kokusunu aldınız çünkü buradan değil mi. Millet olarak kısa yoldan zengin olma peşindeyiz her zaman, öyle bir dünya yok ama malesef. Korkuyorsanız satın paranızı çekilin borsadan, zararın neresinden dönseniz kardır diye kabul edin.

• 0.00 Karma

Hava puslu bir dümenler dönüyor ama hayırlısı ne olduysa şu BTC abd borsasına cmd mi cme midi neydi ondan sonra eli kolu bağlandı düşüş üstüne düşüş. Daha önceki düşüşte 4 ay önce btc yanılmıyorsam %50-60 arası değer kaybetti ondan sonra 19k lara geldi şimdi bu dümensizler tekrar bir 8-9k arasına mı indirmek istiyor ondan sonra bir 4 ay sonra 20-25k ya getirmek mi ne amaçları. Bir çin bir kore bir bilmem bahane edilerek fiyatı düşürüyorlar. Sabır bakalım haftaya ne olacak bu haftadan bir şey çıkmayacak.

• 10.00 Karma

Güney Kore'nin son günlerde ki açıklamaları ve Çin'in tamamen yasaklama girişimlerinin en buyuk sebepleri olduğu düşünülüyor.

• 10.00 Karma

ŞU ANKİ DÜŞÜŞ SAĞLIKLI BİR DÜŞÜŞ

Bitcoin'de bugün görülen sert düşüşü de değerlendiren Petersen, "Zirve noktasından itibaren yüzde 50'ye yakın bir düşüş yaşandı ki bu sağlıklı bir düzeltme hareketi. Bu düşüş benim için sürpriz olmadı. Şu an zemin sağlamlaştırılıyor. Fiyatlar tekrar yükselişe geçecektir. Ayrıca vadeli piyasaların yapacağı olumlu etkiyi de henüz tam olarak görmedik." dedi. Petersen önümüzdeki günlerde daha fazla kurumsal yatırımcı ve vadeli piyasaların sanal para dünyasına dahil olacağını da söyledi.

• 0.00 Karma

Bitcoin patlarmı ? Balonmu ? Çökermi ? Amuda kalkarmı

Öncelikle şunu unutmayalım Bitcoinin diğer kripto paralardan farkı markalaşmış olan ismi, reklamı.
    Çoğu insan hala sanal para dediğinizde bitcoin algılar. Sebebi ise öncü olması yani tamamen marka değeri.

Ne olacak peki ?

Şimdinin bitcoinleri bir zamanların Nokiası gibi.
    Bu işin öncüsü olduğu için gideri var. Daha sağlam alt yapısı olan birimler olmasına rağmen hala tahtta o var.
    Berbat transfer süresi, yüksek komisyonlar vs. Tam bir çöp olmasına rağmen sırf ismiyle ayakta duruyor.

En fazla 1-1,5 Sene daha böyle gider, daha sonra Nokia gibi tahtı asıl sahiplerine devreder. Evet ilerde çok ciddi kullanım alanları olacak ama bu Bitcoin ile olmayacak.
    Tahtın yeni sahibi hakkında net bir fikrim yok hak eden 2-3 tane var ama önemli olan Bitcoin olmaması.

Kalite, isme üstün geldiği gün Bitcoin dizisi biter. Zartcoin, Zurtcoin olarak yoluna devam eder, Ve muhtemelende kalıcı olarak tahta yerleşir.

Diyeceğim oki; kısa vadede pastadan ne alırsanız kârdır ama sakın senelik yatırım düşüncesine kapılmayın.

• Ocak 16 düzenlendi 10.00 Karma

Ne kadar çok ağlıyorsunuz anlamış degilim. Ben 7 ay önce çin ilk kripto yu yasaklicagiz dediğinde 4200 dolarsan aldığım btc leri 2900 dolardan bozdum. Bitti gitti dedim. 1 ay piyasa batmis bi halde idi. Elimde ki 21 dolardan aldığım neoları 13 dolardan sattım %60 dan fazla zarar ile ciktim. 3 5 ay hiç bakmadim. Eğer ki öğün onları satmadan ekranı 3 ay kapatsaydım %60 zarar da değil, %500 karda olacaktım. Yani siz tam öldü bitti dediginiz yerde adamlar yüklü alımlar ile sizden değerinden daha ucuza aldığı coini değerinin 2 katına yine size satiyor. Biraz relax lütfen. Düzenlemeler aslında iyi haberdir. Yasal olacak ve yasal olunca birçok katılımcı olacak. Bir paniktir aldı gidiyor herkesi. Sakin olun btc bir günde %50 yukarı çıkar bunu da sakin unutmayın.

Son 4 senedir ocak aylarında bir düşüş , şubat sonlarına doğru bir hareketlenme oluyor. Bu düşüşün sebebi de şubat ayında yeni yıl bayramına/tatiline girecek olan Çinlilerin nakite dönme durumundan kaynaklanıyor. ( Çin yeni yıl tatili boyunca ülke genelinde yaklaşık 100 milyar $ harcanıyor , seyahatler uçak biletleri hediyeler vs Yani özetle adamlar yıl sonuna kadar fiyatları yükseltip, tatilden önce en yüksekten satıyor. Tatil bitesiye dek geçen sürede de bugünde gördüğünüz gibi fiyatlar dipleri boyluyor. Diplerden aldıklarını sene sonunda yine yüksekten satıyorlar.

• 15.00 Karma

size uyduk satmadık daha çok düştü, bitcointalk forumda intihar için elinde iple dolaşan bir sürü insan var. yabancı forumlarda okuyorum bir sürü psikolojik bunalım başlığı açılmış. fakir oynamaya kalkar davul patlar, biz girdik piyasa çöktü anasını satayım.

• Şubat 6 düzenlendi -29.00 Karma

@Ziyaretci dedi:
    size uyduk satmadık daha çok düştü, bitcointalk forumda intihar için elinde iple dolaşan bir sürü insan var. yabancı forumlarda okuyorum bir sürü psikolojik bunalım başlığı açılmış. fakir oynamaya kalkar davul patlar, biz girdik piyasa çöktü anasını satayım.

Ben aksine 15 ocak düşüşü sırasında hdolu mantıksız bulduğumu söyledim ve elimdeki kriptoların hepsini sattım. şuan sadece değeri 500 lira edecek bir kaç coin kaldı, onları da çekmek için üşendiğimden bıraktım. Gelecek dönemlerde yükseliş olacak fakat alım için uygun pozisyonu kestirmeye çalışıyorum. Kaçtan sattığınızdan daha önemli bir şey varsa oda kaçtan aldığınız. Alım fiyatı kişinin elinde satış ise stresli oluyor. Şuan rahat bir şekilde sadece piyasayı takip ediyorum. g20 zirvesinden sonra alım yapılabilir gibi.

Bakın ilk düşüşte ne demişiz:

Sub-Zero
  • 16.00 Karma

Abovv coinmarketcapı yeni açtım ne olmuş öyle her taraf kan olmuş yine. düşüşün sağlıklısı fln kalmadı ağalar böyle düşüş olmaz. gerçi tabloya baktığımızda 3 ay öncenin fiyatlarına dönüş var. benim yatırımım küçük 5000 lira bastım 2000 lira kaldı. sağlık olsun fakat büyük girenler için özellikle tepe noktasından girenlerin canı çok yanmış olmalı.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .