Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kripto para dünyasındaki gelişmeler

JJ
Ocak 2018 düzenlendi kategorisi Kütüphane 10.00 Karma

Kripto Para dünyasında son gelişmeleri değerlendirelim mi? Öyleyse işte flood!

 • En önemli gelişme kripto para dünyasında balonlar oluşmaya başlaması! Bitcoin hala balon değil. Çünkü projesi mevcut merkez bankalarına ve rezerv paralara sağlam bir alternatif oluşturuyor. 100’lerce trilyon dolarlık bu piyasadan aldığı pay hala çok küçük.

 • Fakat Bitcoin’e türev işlemler gelmesi endişe yarattı. Böylece normalde Bitcoin’e gelecek olan milyarlarca $’lık ek yatırım başka kripto/şifre paralara aktı. Bitcoin sınırlı & merkezi yapısıyla sağlam 1 şifre para. Oysa yeni yatırım alan paralar arasında sağlam olmayanlar var.

 • Bir kripto paranın altın ve gümüş gibi sağlam para olması için, şifre paranın basılacak miktarının (emisyon) sınırlandırılmış olması gerek. Ayrıca merkezi kontrol olmamalı. Yani merkezde bir şirket, CEO vs bu paranın ne kadar basılacağını değiştirecek güce sahip olmamalı.

 • Ne yazık ki altcoinlerden en meşhur olanlardan birçoğu bu temel özellikleri karşılamıyor. Buna rağmen Bitcoin’in hikayesi nedeniyle milyarlarca $’lık yatırım çekiyorlar. Sahipleri hemen hiçbir şey yapmadan dünyanın en zengin adamı oluveriyor!

 • Bir diğer sorun ortada ciddi bir projesi, doğru dürüst whitepaper’ı olmayan projelerin para çekmesi. Bir başkası da bir çok kişinin pek bir şey anlamadığı AI, VR, IOT vb teknolojiler halkında bolca reklamla pompalanan ama yakın gelecekte pek kullanım alanı olmayan projeler.

 • Sağlam olmayan, projesi olmayan, çalışan ürünü olmayan, henüz konu aldıkları teknolojiler kullanılmayan şifre paralar sektörde ciddi alt balonlar oluşturdu. Yatırım yaparken coin/token seçerken bu tehlikeye çok dikkat edin.

 • Kulaktan dolma bilgilerle, borç parayla asla sadece kripto paralara değil hiçbir şeye yatırım yapmayın. Fırsatlar kaçmıyor. Kripto paralar yüksek risk içerir ve uzmanlık gerektirir. İyice araştırıp öğrenmediyseniz şifre para piyasasından uzak durun.

 • Yerli, yabancı kaynakları gerek internetten gerek sosyal medyadan takip edin, okuyun. Eğitimlere gidin. Etkinliklere katılın. Bu iş bir günde öğrenilmez vakit ayırın. Derinlemesine araştırmalar yapın.

 • İyice öğrendiyseniz bile, ev, iş, aile vs için gerekli parayla yatırım yapılmaz. Asla ev, araba vb satıp hiçbir şeye yatırım yapmayın. Tüm bunların dışında paranız kaldı. Yatırım yapmaya karar verdiniz. Paranız ne kadar küçük olursa olsun sadece tek 1 araca yatırım yapılmaz.

 • Tüm yatırım bütçenizin tamamını kripto paralara koymayın. Sağlam yatırım araçlarıyla sepet yapın. O sepette mutlaka fiziki altın & gümüş de olsun. Unutmayın: sadece kripto paralar değil içinde bulunduğumuz şartlarda hisse, bono, emlak vb klasik piyasalarda da yüksek risk var.

 • Kripto paralara ayırdığınız miktarı da 1-2 coine bağlamayın. Sağlam projelerden çeşit yapın. Bitcoin dahil en az 5 çeşit olsun ve bunları dengeli dağıtın. Bitcoin de olsa 1 taneye ağırlık vermeyin. Aksi halde güvendiğiniz coin/token sıkıntı yaşadığında tüm portföyünüz batar.

 • Şunu da belirteyim tüm küresel piyasalardaki ve kripto paralarda bazı altcoinlerdeki istikrarsızlığın sebebi Bitcoin değildir. Aksine özellikle 1971 ve 2008’de ağır şekilde bozulup yozlaştırılmış mevcut dolar sistemidir. Mevcut sisteme karşı güvensizlik sorunların kaynağıdır.

 • Şifre para dünyasında 1 diğer tehlike hızla yayılan saadet zinciri tipi projeler. Birileri ‘Bize yüksek miktarda para ver. Biz sana dönemsel (aylık) süper ödemeler yapacağız. Bize sürekli yeni üye getir. O üyelerden sen de kazan’ diyorsa bu saadet zinciridir.

 • Dediklerini yapmaları, aylık ödemeleri söz verdikleri gibi gerçekleştirmeleri bir şeyi değiştirmez. Sistem çökene kadar tüm saadet zincirleri çalışır zaten. Bunu coin ya da madencilik adı altında yapanlar var. Gördüğünüzde kaçarak uzaklaşın. Çevrenizi de uyarın.

 • Kripto paralarda saadet zincirleri şimdiye kadar yabancıydı. Ama uyanık eski klasik saadet zinciri sahipleri yerli Kripto Para şeklinde dizayn edilmiş saadet zincirleri de kurmuşlar. Gazetelerde TV’lerde reklam bile veriyorlar. Bu reklamlar nasıl yayınlanır! Yazık!

 • Bu reklamlarda mutlaka denetim olmalı. Klasik piyasalarda da saadet zincirleri hızla yayılıyor. Kimi kendini organik tarım kılığına sokuyor, kimi bitkisel tedavi ilaçları kisvesi ardına sığınıyor. Aman dikkat!

 • sistemine güvensizlik arttığından ve çabuk zengin olma hırsı insanların gözünü kör ettiğinden sağlam olmayan altcoinlerde balonlar oluşuyor ve hem şifre paralarda hem klasik piyasalarda saadet zincirleri yayılıyor.

 • Dünyanın sürüklendiği küresel finansal kriz ve savaş ortamına doğru giderken ilk amaç hızla zengin olmak değildir. Önce elinizdekileri nasıl korursunuz onu düşünmelisiniz! Buna varlıklarınız, birikimleriniz ve işiniz dahildir.

 • Önemli gelişmelerden bir diğeri de devletlerin yavaş yavaş şifre para piyasalarını düzenleme yoluna gitmeleri. Güney Kore’de yasaklama ve düzenleme görüşleri çatışınca piyasa bundan zarar gördü. Sonunda yasaklama görüşü kaybetti.

 • Rusya piyasayı öldürmeden, düzenleme yoluna gidiyor. Böylece başarılı sağlam projeler ile yurtdışından milyarlarca $ değerinde sermaye çekmeyi hedefliyor. 130 milyar $’lık Ethereum örneği önlerinde.

 • Beyaz Rusya ise vergi muafiyetleri ile teşvik getirdi. Estonya, İsviçre ve Japonya şifre paraları destekleyen diğer ülkeler arasında. Muhtemelen Türkiye dahil düzenleme çalışmaları 2018’de devam edecektir.

 • Çin’in madenciliği yasakladığı söyleniyor. İsmini vermeyen kaynaklara dayalı haberlere karşı da dikkatli olun. Özellikle de bu tip haberi yayınlayan küresel büyük medya ise! Altın piyasasında bu tip haberlerle çok altın sattırdılar.

 • Fas ve Endonezya gibi bazı ülkeler ise yasak yoluna gitti. Çin yasakçı gibi görünüyor fakat Çin kaynaklı şifre para yatırımcıları hala milyarlarca dolar topluyor. Takip edeceğiz.

 • Venezuella vakasını twitter hesabımda detaylı izliyorum. Venezuella gibi başka ülkeler de kendi şifre paralarını yapmayı deneyecektir. Bir sonra ki aşama yeni para yapmaya çalışmak yerine doları bırakıp Bitcoin vb sağlam şifre paralar ile rezerv tutmak olacaktır.

 • Bir kaç kelime de son yaşanan satış dalgası için. Kripto Para’lar zaman zaman kendi başarılarının kurbanı oluyor. Piyasaya çok fazla yeni yatırımcı geldi/geliyor. Bu daha emekleme aşamasında olan Kripto Para Piyasası için büyük başarı. Ama yeni yatırımcıların çoğu bilgisiz.

 • Bunlar sağlam olmayan altcoinlerde balonlar oluşturdu. Sonra merkezi borsalar yetersiz altyapıları nedeniyle aşırı talep karşısında yeni kullanıcı alımlarını durdurmak zorunda kaldı. Yeni kullanıcı gelmeyince sağlam olmayan altlarda oluşan balonlar hızla sönmeye başladı.

 • Sağlam olmayan altlar bu hareketleri ile sağlam olan projeleri ve tüm piyasayı da dibe çekti. Çok hızlı yükselişlerin ardından tüm piyasada ciddi bir düzeltme aslında sağlıklı bir gelişme olarak değerlendirmeli. Bitcoin de türev baskısına mutlaka 1 gün cevap verecektir.

 • Tüm şifre para piyasasının değer kazanması için temel faktörlerde değişiklik yok. Dolar sistemine güvensizlik derinleşiyor. Çin’in hamlelerini paylaşıyorum. Klasik piyasalarda 100’lerce trilyon $’lık tarihin en büyük balonları oluşuyor. Merkez Bankaları hala para basıyor.

 • Mevcut dolar sistemine güvensizlik arttıkça sağlam bir emisyon yapısı olan, merkezi olmayan, ciddi bir projesi, ürünü, müşterileri olan Kripto Paralar yükselmeye devam edecektir. Araştırmalarınızı bu vb kriterlere göre dikkatlice yapmanızda büyük fayda var.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .