Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Borsada balina hareketi nedir?

Ocak 15 düzenlendi kategorisi Kütüphane 0.00 Karma

Borsa'da balina nedir?
Yüklü alım yapabilen kişilere borsada balina denir.

Borsada balina hareketi nedir?

Balinalar küçük yatırımcı psikolojisini iyi biliyorlar, manipüle yada spekülasyonlardan beslenirler.
Balinaların tarafında geçmeyi başarırsanız sizde kazanırsınız yoksa kaybetmeniz kaçınılmaz.
Özellikle coin piyasalarında borsa tecrübesi olmayan taze oyuncular (hamsiler) için balina saldırılarının hedefindedir.

Bazı insanlar “benim 1 bitcoinim var, bunu 15.000 dolardan satışa koyuyorum” diyor, bazısı “15.150 dolara satıyorum ben” diyor. Sol tarafta ise “benim 14.400 dolarım var, ben 1 bitcoin almak istiyorum bu fiyata” şeklinde market emri giren insanlar tarafından “alım” havuzu oluşuyor ve bu genel tablo derinlik tablosu olarak adlandırılıyor. Tabloda da görebileceğiniz gibi yaklaşık 1.000 bitcoin 14.000 dolar ile 14.805 dolar arasında alım bekleyen kullanıcılara satılabiliyor.

İşte tam bu noktada elinde örnek olarak 2000 bitcoin bulunduran bir “balina” rahatlıkla borsa üzerinden 2000 bitcoinini bir anda satarak fiyatı 13.400 dolara kadar düşürebiliyor. Böyle bir düşüşü gören diğer kullanıcılar da “Bitcoin düşüşe geçti hemen satmalıyım” diyerek panik satışları yapıyor ve fiyat daha da düşüyor. Fiyatın daha da düştüğünü gören balinalar bitcoin satışı sonucu ellerinde tuttukları nakit para ile bir anda marketten 2200 bitcoin alıyor ve bunu gören kullanıcılar “Bitcoin artıyor, hemen almalıyım” diyerek yine bir panik alımı yapıyor. Tüm bu işlemler sonrasında fiyat yine eski yerine geliyor ve elinde 2000 bitcoini olan balina artık 2200 bitcoin’e sahip oluyor.

Borsa balinalarının manipülasyon teknikleri
Tüm borsalarda olduğu gibi tabi ki coin borsalarında da manipülasyon yapılıyor. Bu tür borsaların doğasında vardır bu gerçek.

Önemli olan balina denilen bu türdeki manipülasyon güçlerin ne zaman ne yaptıklarını bilmek ve onların yıkıcı hamlelerinden kurtulmaktır.
Balinalar kimlerdir ve ne yaparlar ?

Tabi ki malum olduğu üzere elinde parası olan ve/veya o coini destekleyen güçlerdir.

• Seviye ; örnek olsun için x coin birkaç dolar seviyesinde iken yavaş yavaş alım yaparlar, hiç hissettirmeden küçük artışlarla toplarlar. Hacim oluştururlar coin de.
  • Seviye ; Sonra bunların youtube gibi facebook gibi ozelikle telegram gibi medyalarda grupları ve içlerinde tetikçileri vardır. Başlarlar haber üretmeye. Yakında x coin patlayacak diye. . Ve kendileri iyi bir miktar alım yapıp pump yaparlar. Ve x coin 10 15 dolarlara gelir.
  • Seviye ; Bu seviyede bizim gibi teknik takip yapabilen , arastiran broker lar inanir ve alım yaparlar. Ve çevrelerine haber verirler x coin yakında uçacak 100 dolar olacak derler.
  • Seviye ; bu seviyede son kullanıcı, küçük yatırımcı x coin ı almaya başlar. X coin 25 30 dolar seviyesine çıkar.
  • Seviye ; Balina elindeki coinlerin hepsini satar. X coin yine bir kaç dolar seviyesindedir.

Borsa balinalarına karşı stratejiler

Bu balinalardan korunmanın en iyi yolu burada daha önce de söylediğimiz gibi ben dahil kim hangi coin ı önerirse önersin mutlaka başka bir kanaldan araştırıp inanıp kendi kararınızı verdikten sonra yatırım yapmaktır.
Ve ayrıca coinlerden grafiklerini inceleyip bu anlattığım pump yapmamış olanları ve artış oranları düşük olanları seçmektir.
Aslında benim önerim gizli coinleri bulabilmek yada coinleri hazırlık aşamasında yakalayıp ön satislarda çok iyi fiyattan yüksek miktarda alıp icpiyasa da exchange çıktığında en az 3 4 kat yükseldiğinde satmak yada market lere çıkmasını bekleyip 10 kat ve daha fazlasını bulunca realize etmektir.
.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .