Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Blockchain Hakkında

kategorisi Soru Sor ✓ ✓ 10.00 Karma

Blockchain hakkında bazı sorularım var.
1.)blockchain ile vergilendirme nasıl olur?
Bu sistem yaygınlaştığı zaman kripto paralarla alışveriş başladığı zaman vergilendirme nasıl olacak?
2.Merkezsiz sistemlere nasıl güvenebiliriz?
Merkezsiz sistemlerin daha güvenli ve şeffaf olduğu söyleniyor fakat ben hacklenirde coinlerimi kaybedersem hangi kuruma gidip dava açacağım?
Bu sistemlerin en azından güvenliği uluslararası bir merkeze bağlanmalı ve yarı merkezli bir hale getirilmeli.
3.)Her projenin para karşılığı olmak zorunda mı?
Her coinin para karşılığı olmak zorunda mı? çeşitli projeler var mesela ambalaj ve paket takibi gibi sağlıklı gıda üzerine.
Fakat bu proje nasıl aynı zamanda para birimi olabiliyor?

Yorumlar

• VxVx
    16.00 Karma

1) Banka hesaplari takip edilerek, getiri hesaplanıp (borsaya aktarılan para ile çekilen para arasındaki fark gelir olarak degerlendirilebilir) vergi uygulanabilir. Buradaki sorun, mali yıl içinde çekilmeyen (paraya dönüştürülüp çekilmeyen coinler) nasıl vergilenecegi. Çünkü vergi yıllık hesaplanan bir akım değer. Borsalara yatırılan bu tür paralar için de beyan yükümlülüğü getirilebilir. Şu kadar aktardım. Yıl sonu değeri şudur gibi.

2) Merkezsiz sistemin ardındaki mantiga bakarak, değerlendirebiliriz. Blockchain, anonim bir doğrulama yapıyor. Bunun müdürün ya da banka memurunun eft ye onay vermesinden farkı yok. Sadece onay makamı anonim.

3) dünyada altın ya da bir başka değerle ifade edilen herhangi bir para birimi yok. Buna rezerv para olan dolar da dahil. Arkasındaki tek güç, devletlerin egemenlik yetkisi. Bitcoin ve diğer coinlerin bu anlamda bir karşılığı olmak zorunda degil. Kağıt paralarin ve bozuklukların da karşılığı yok çünkü. Yarın abd dolari çökse, abd hükümeti herhangi bir garanti veriyor mu? Hayır. Bu coinler için de geçerli. Şu söylenebilir. Coinleri çıkaran yapıları bilmiyoruz, dolayısıyla risk yüksek. Ama getiri de yüksek.
    Kripto paralar gelecekte olacak. Benim değerlendirmem bu. Eğer birileri buna yatırım aracı olarak bakıyorsa ülkelerin Sermaye piyasaları tarafından düzenlenecek ve gelecekte bir ödeme/tasarruf-yatirim olarak kalacaktır.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .