Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Madenciliğin temel mantığı nedir?

JJ
kategorisi Madencilik 10.00 Karma

Bitcoin sandığımız gibi sadece bir sanal paramıdır peki öyleyse neden btc üretimi için yüksek mhz işlemcili pcler program aracılığıyla sisteme entegre edilir bu pc lerin ne işlem yaptığını kimse bilmiyor.

kısacası btc denilen sanal para birimi dünyadaki binlerce yüksek kapasiteli bilgisayarın bir arada çalışmasıyla üretilen birşey 48 saattir araştırmama rağmen bitcoin madenciliği yapılırken harcanılan işlem kapasitesi nereye gitmektedir çözemedim, 256 bit şifre çözülüyor denilmekte ama böyle bi şifrelemenin çözülmesi için gerçekten bu işlem gücü gereklimidir ?

bu btc aslında yapay zekanın yüklenmesi için gereken işlem gücünü toplama projesi olabilirmi yada dünyadaki tüm para birimlerini ortadan kaldırıp tek bir dünya para birimi gibi bir amaç olabilirmi kağıt para tedavülden kalkabilirmi btc madenciliğindeki yazılımsal süreci özellikle çözemedim bilgisi olan arkadaşlar vardır umarım .

Yorumlar

 • KK
  15.00 Karma

  Bilgisayarlarin yaptigi sey bitcoin transferini saglamak ve bunu guvenli bir sekilde yapmak. Aslinda uretim filan yok. Sistem 10 milyar bilgisayar bile kullansa yine derman oldugu bi dert yok. Bitcoinin su anki degeri popularitesinden kaynaklaniyor. Fiziksel olarak hicbir karsiligi yok.

 • 10.00 Karma

  Bitcoin, blockchain teknolojisinin sadece en bilinen dali. Sanal para diyerek gecmeyin, banka hesabinizdaki para da sadece bilgisayar üzerinde bir sayi. Bitcoinun asil degeri, bankalari ortadan kaldirma gücüne sahip olmasidir. Bankalarin saglamaya calistigi güvenligi, matematik ile sagliyor. Yani teknolojinin finans endüstrisine girisimi diyebiliriz. Blockchain bununla da sinirli degil, tokenlar ile smart contract yapip her türlü sistemi otomatiklesitirebilirsiniz. Kisacasi internetin kendisi kadar güclü bir yenilik. 20 sene sonra blockchain teknolojisi ile calismayan bir tane sistem kalmayacak. Internet ilk yayilmaya basladiginda da herkes "bu cok sacma" diyordu. Bekleyin ve izleyin.

 • VxVx
  16.00 Karma

  Bu pcler asal sayılatı bulmaya çalışıyoru sonsuz basamaklardaki sayılara kadar devam ediyor her asal sayı bulunduğunda aslında madenden sistemde daha önceden tasarlanan blok ödülünü alıyorsunuz.

 • 0.00 Karma

  Bitcoin madenciliği yapan bilgisayarlar hashing denen bir işlem yapıyor. İnternet üzerinde gerçekleşen bütün bitcoin alışverişlerini işliyorlar. 256 bit SSL kullanarak bu işlemleri şifreliyorlar. Şifre çözmüyorlar. Dünyadaki bütün bilgisayarların işlem gücünü toplasan bile 256 bit SSL çözecek işlem gücüne erişemezsin.

 • -29.00 Karma

  Kafa karıştırmanın lüzumu yok. Bitcoin ve buna benzer alt coinler SHA-256 denilen bir algoritma ile kriptolanmaktadır. Bitcoin kazabilmek yani elde edebilmek için milyonlarca bilgisayar ile bu hashler kırılmaktadır. Tek başına bu hash'i kırabilecek bir makine yoktur ki kırsa da süper bilgisayarlar dahil olmak üzere 100 yılda kırardı. Milyonlarca makine kullanarak ortak bir güç ile bu kriptolar kırılıp para elde edilmektedir. Anlayacağın ortada koca bir dağ var ve sen bunu kazarak maden çıkartıyorsun, gayet basit. Ayrıca SHA-256 SSL Yani güvenlik sertifikalarında kullanılmaktadır. SSL'ler ile sanal ağdaki kriptolama işlemi uygulanır ki sen bir yerden kredi kartı ile alışveriş yaptığında yazdığın 16 haneli kart numaraları vs.. biri ağı dinlese bile eline geçen bu veri SHA-256 ile kriptolanacağı için kırılamamaktadır. Kırabilmek için milyonlarca bilgisayara ihtiyaç bulunuyor.

 • 10.00 Karma

  Devlet ve banka denetiminden uzak para transferi (veya servet biriktirme yöntemi) olarak lanse ediliyor, ki doğrudur, ancak aynı zamanda devletin vereceği güvencelerden ve anlaşmazlık durumunda hukuki çözümlerden de feragat etmeniz anlamına geliyor. Bankaların yapabileceği spekülasyonu hiç saymıyorum bile. Paranın mülkiyet bilgisi, bir banka veritabanı yerine, binlerce bilgisayara yayılmış bir dosyaya (blok) yazılıyor, gibi düşünün. Blockchain, bu kayıtların toplamı.

  Sistemi geliştirenlerin "fork" adı altında yeni para birimleri üretmelerini (bkz. Bitcoin Cash) engelleyen bir şey yok, güven kaybı riski haricinde. Ayrıca halka arz (ICO) işlemleri de, arkasında ürün yoksa, dolandırıcılığa kapı açıyor, ama bu ayrı bir mesele. Elektriği ucuza/bedavaya getirme şansınız varsa, madencilikten elde edeceğiniz kazanç artıyor (adamın biri Tesla'nın eski modellerine verilen bedava elektriği kullanıyormuş mesela). Kendi Soros'larını yaratması da muhtemeldir ("devletler vergilerimizle insan öldürüyor, ühü" diye gezinen Roger Ver en yakın aday gibi - sanki devletin arkasında bankalar, şirketler, spekülatörler yokmuş gibi). Bitcoin altyapısı eski kaldığı için - aynı anda yazılabilen işlem sayısı az - şu anda işlemler yavaş yapılıyor ve transfer ücretleri de açık arttırma usulü yükseliyor. Bitcoin cash, buna çözüm olarak önerilmişti zaten.

  Şu anki fiyat oynaklığıyla kısa vadede bir alışveriş aracı haline gelmesi zor, riskleri var, erken girenleri zengin ettiği de kesin. Spekülasyon meselesini nasıl halledecekler, bilmiyorum. Muhtemelen Amazon gibi devler de ortalığın sakinleşmesini bekliyorlardır.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .