Binance Borsası

Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Yeni başlayanlara tavsiyeler

VxVx
kategorisi Coin Cafe 16.00 Karma

Arkadaşlar tekrar merhaba.2 hafta önce yaptığım paylaşımı okuyan ve olumlu/olumsuz yorum yapan herkese teşekkür ederim.Son günlerde içinde bulunduğumuz ve kripto para işinde yeni olan arkadaşlar için korkutucu bir tablo çizen durumla alakalı ve genel gidişatla ilgili naçizane düşüncelerimi tekrar paylaşmak istedim.Umarım kafanızdaki soruların/belirsizliklerin bir kısmına cevap bulmanıza vesile olabilirim.

2013 yılının ortalarından beri bir şekilde bu işle ilgileniyorum ve şu ankine benzer durumlara birçok defa şahit oldum.Piyasanın her hızlı ve panik halindeki sermaye artışından sonra(ki buna FOMO yani türkçe meali kazancı kaçırma korkusu deniyor) kar realizasyonu amaçlı satış baskısı sonucunda fiyatların düşmesi normaldir.Bu tür durumların ilk kurbanları da her zaman deneyimsiz ve tavan fiyattan alım yapmış olan, yatırımcı gözüyle değil para kazanma "ümidiyle" hareket eden insanlar olmuştur ve olacaktır.Birçok kişi zararına satış yaptı ya da yapmayı düşünüyor şu an.Bu durumda olan arkadaşlara tavsiyem eğer ki bekleme gücünüz varsa beklemeleri yönünde.Şu an bitcoin de parabolik trendin kırılması ile ilgili bir takım ciddi emareler var.Bu gerçekleşirse şayet 2014-2016 nın mini bir versiyonunun gerçekleşmesi olası.Benim gözümde bu piyasanın en çift taraflı oynayan adamlarından biri olan Charlie Lee de hatta bu konuya vurgu yapmıştı...Neyse, Trend devam ederse 2018 de 50 bin dolar seviyesine gelinebileceğini düşünüyorum fakat 2017 deki gibi x20 bir büyüme bence gerçekleşmesi imkansız gözüken bir durum.

Bitcoin üzerinde çok büyük sermaye/finans ve siyasal baskı var.Çekirdek geliştirici takımın uyuşukluğu ve sistemdeki aşırı yük btc ye olan güveni şu an için biraz sarstı diyebilirim.Bu durumun 2018 in ilk çeyreğine kadar da süreceğini ve düzeltme hareketlerinin çok ani ve yüzdesel olarak büyük olacağını düşünüyorum.Bence şu andan itibaren altcoinler yatırımcılar için çok daha cazip bir oyun alanı olacak.Blockchain ve tangle gibi teknolojik atılımları gerçek anlamda reel ticari projelere çevirip arkasına kurumsal destek alabilen ve blockchain ekosistemine gerçek anlamda değer katabilecek potansiyeli olan Waves, iota, ripple, dash, nem, stellar gibi coin lerin kurumsal sermayenin girişi ile çok ciddi değer artışı yaşayabileceğini düşünüyorum.Değer artışları btc ye göre çok daha yüksek ve kalıcı(stabil) olacaktır bence.

Arkadaşlar ülkemiz maalesef sermaye birikimi, sermayeye bakış ve kişisel tasarruf olarak dünya da pek iç açıcı bir durumda değil.Tasarruf ve yatırım kültürünün olmadığı bir iklimde insanlar bilgiye ve analize değil, içgüdüye ve kar edebilme ümidine dayalı olarak hareket ederler.Bu çoğu zaman hüsranla sonuçlanan bir durumdur.Birçok yerli ve yabancı kaynağı takip ediyorum ve üzülerek görüyorum ki ülkemizdeki uzman sayısı dünya ortalamasının çok çok üzerinde.Özellikle tarih ve fiyat vererek deneyimsiz/bilgisiz arkadaşların sıkıntı yaşamasına yol açan bir durum bu.6 ay önce cryptocurrency nin c sini bilmeyen insanlar bugün şu tarihte şu fiyat olacak gibi ipe sapa gelmez açıklamalar yapıyor.Btc nin 2013 kasımında gördüğü 1160 dolar seviyesini ancak 3 yıldan uzun bir zaman sonra 2017 kasımında gördüğünü bilmeyen adamlar sanki yılların hardcore ekonomist/borsacısıymışçasına neyin yükselip neyin düşeceği hakkında ahkam kesiyor.

Yapmayın arkadaşlar, allah aşkına yapmayın.Hiçbirşeyin fiyatı sürekli olarak aynı kalmaz ve sonsuza kadar yükselmez.Hele ki bu kadar güvensiz/riskli ve üretilen reel değere kıyasla içine giren sermaye nin korkunç rakamlara ulaştığı bu piyasada yükselişin nereye kadar süreceğini sanıyorsunuz.İnsanlara tavsiyede bulunurken lütfen biraz sorumluluk sahibi olalım.Ülkemizdeki ekonomik ve toplumsal bunalım içinde, insanlar maddi ve manevi çıkış yolları arıyorlar ve maalesef kaybetmeyi kaldıramayackları paraları bu işe yatırıyorlar.Kripto para sektörü, bir yan ürünü olduğu blockchain ve türevlerinden büyük ölçüde ayrılıp tamamen spekülatif bir mecra olmuş durumda.John Macaffe gibi bir pisliğin lafıyla her gün ne idiğü belirsiz paralar pump&dump yapıyor.Bir piyasada herkes kazanamaz.4 yıldır bu işin içinde olan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirimki, bu işte kazanan kadar kaybeden de var.

Söylediklerim belki pek çoğunuzun hoşuna gitmeyecek çünkü evet; hepimiz kazanmak istiyoruz.Fakat hepimiz kazanamayacağiz.Bu konuda nacizane tecrübe ve bilgi sahibi olan bir kardeşiniz/ağabeyiniz olarak söylüyorum, lütfen dikkatli olun.Şu ülkede bu kadar sorun ve olumsuzluğun arasında bu işte varını yğunu kaybedip hayatı mahvolan insan hikayeleri işitmek istemiyorum çünkü.İnsanların fikir ve davranışlarına yön verip onları etkileyebilecek şeyler söylemeden önce lütfen bir değil 10 defa düşünelim.Bir şey söylerken sebeplerini analize ve bilimsel çalışmaya/araştırmaya dayandırmayan, teknik açıklamasını yapamayan kimsenin sözlerine itibar etmeyelim.İnsanların ekmeği söz konusu çünkü.Bu arada aklıma geldi, madencilik konusu açıldığında ağzını yaya yaya "ben madencilik yapmıyorum yeaa" gibi konuşan arkadaşlara google a Satoshi original white paper yazıp, "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" başlıklı sadece 9 sayfalık yazıyı okumalarını tavsiye edin lütfen.Bana doğru bir üslup ve mantık çerçevesinde yapılacak her türlü eleştiriye ve sorulacak soruya da açığım, lütfen çekinmeyin.Allaha emanet olun.

Saygılarımla.

Yorumlar

 • 0.00 Karma

  arkadaşlar öncelikle yazacaklarım kendi fikrim ve deneyimlerime dayalı , beğenin yada beğenmeyin seviyesiz yorum/hakarette bulunmayın baştan söyleyeyim. Şimdi ripple , tron gibi son dönemde aşırı değerlenen coinlere son 1-2 ayda bu piyasaya giren insanlar adeta yükselecek diye varını yoğunu basıyor. Roket uçmadan binen arkadaşlar için süper bir durum x2 x3 yaptılar.Ama zaten bu kadar şişmiş coin aşırı düşme riski taşır , btc şuan sürekli pump denemesinde birden 2-3k dolar yükselirse , yüksek fiyattan giren arkadaşlar ciddi zarar edebilir. Yatırım yaparken zaten pahalanmış coinlere değil , fiyatı dibe vurmus coinleri alacaksın ki yükseldiğinde kar edesin + risk marjinini düşürmüş olasın.Ripple özeline gelecek olursak , ripple coinbase eklenecek diye fiyatını bu kadar şişirdiler , bithumb denen çekik borsasında pumpladılarda böyle oldu. Coinbase ceo su dün ripple eklenmeyecek dedi , ve çekikler başka coin pumplamaya karar verirse çok zarınız olur. Düşük yatırımla büyük gelir etmek istiyorsanız riskinizi sağlam projeler arasında dağıtın. mesela fiyatın dibe vurmus sağlam projelerden 3-4 tanesine ayır paranı , biraz sabır et kimse 1 günde x10 yapmıyor.

 • 0.00 Karma

  Kripto Piyasası yakın takip gerektiren bir şey... Günlük Hasılat diye birşey yok... Haberleri Piyasaları Finans sayfalarını özellikle takip etmek lazım... Sadece Face değil... doğru yere yatırım yapıp doğru zamanda çıkabilirseniz Kârınız yüksek olabilir... Ama yanlış zamanda girip Panikle çıkmak zarar ettirir... Bu piyasayı yakın takip edemiyorsanız birkaç Coin e uzun vadeli yatırım yapıp sadece Seyretmek size daha çok kazandıracaktır.

 • 10.00 Karma

  Şunu unutma düşünce değil satınca zarar edersin, sen şimdi en ufak bi düşüşte hemen daha fazla zarar etmeyim diye panik satışı yapma eğilimindesin bu da spekülatörlerin ve balinaların en sevdiği hareket tarzı sakin ol unutma sen broker ya da borsa uzmanı değilsin kısa sürede asla zengin olamazsın istisnalar dışında ve sen bir istisna değilsin, kazanmak istiyorsan uzun vadede beklemek zorundasın gerekirse 1 yıl bekleyeceksin ve asla herşeyini yatırmayacaksın, bi de saçma sapan coinlere değil sağlam coinlere gireceksin, bol kazançlar...

 • JJ
  10.00 Karma

  Blockchain ve Bitcoin dünyası

  İnsanlar kolay yoldan para kazanma gayesiyle alış-satış derdinde ve sonuç olarak $ ve/veya ₺'ye çevirip maddi imkânlarını üst seviyeye çıkarma hırsına evrilmiş bir haldeler. Sonuçta $ veya ₺ üzerinden bir gelecek hayal etmeniz Bitcoin'in çıkış ve amacına tamamen ters bir hareket. Bu yüzden açıkça söyleyebilirim ki Bitcoin sizi çok fena üzer. Çünkü sizin kendisine ne değer biçtiğiniz Bitcoin'in zerre umurunda değil.

  Unutmayın Bitcoin şu an için bir deney ve bu deneyin sonucunun ne olacağını öngörüyorsanız ona göre hareket etmelisiniz. Öngörünüz başarıya ulaşacağı yönündeyse amacınız $'nızı veya ₺'nizi artırmak değil BTC'nizi artırmak olsun. Tamam, BTC sizin kişisel girişimlerinizle mine edebileceğiniz bir boyuttan çıkmış olabilir fakat alış verişlerinizde, emeğinizde, ortaya koyduğunuz bir üründe alacağınız bir ödeme yöntemi olsun. Ki olmalı da.

  Alış-satış arasında ceplerini dolduran borsalar üzerinden BTC artırmak için alt coinlere yönelmeniz burada bulunan %99,999 için bir kumardan farksız. Kumardan kazanıyor olmanız bunun hep böyle süreceği anlamına gelmez. İyi borsacı çok kazanmaz, stabil kazanır. Geri kalan insanlar ise birbirini harcar. İyi kazanıyorsanız çok fena da kaybedeceğiniz gerçeğini göz ardı etmeyin. Çünkü iyi kazananlar sistemden çıkamaz ve kazançlı haline dönme uğruna sıfıra varıncaya kadar kendini harcar.

  Yatırım yaptığınız teknolojinin ne olduğunu bilin, miningi ne yapılıyorsa, teknolojisi ne vaadediyorsa gerçek odur. Bu gerçek de sandığınız gibi bir kaç günde, bir kaç ayda oturacak bir şey değildir. Yıllar alır. Yıllarca bekleyebileceğiniz imkânlar dahilinde, sabah uyandığınızda ne kadar olmuş diye telefonunuza bakmadan kahvaltınızı yapabilecek şekilde yaşayın.

  İddaa'dan, bahisten, tek maçtan yatıp da buraya gelen gençlere de bir kaç sözüm var. Teknolojisini bırakıp da borsa yönüyle gireceğiniz bu dünyaya ayıracağınız zamanı programlama dili öğrenerek, kendinizi geliştirerek geleceğinize yatırım yapın. Sene boyunca iki kitap okumamış insanlar ₺100 ile ₺500 vs ile bu dünyaya nasıl giriş yapabilirim şeklinde sorularla geliyorlar. Kusura bakmayın ama burada ben paranın miktarını değil entellektüel kişiliğinizi sorgulamak durumundayım. Halk kütüphaneleri bedava ve size çok daha fazla imkân sunuyorlar. Değerlendirin, kaybettirmeyeceğinin, çok kazandıracağının garantisini verebilirim.

  Unutmadan;
  1BTC=1BTC ve bu hiç değişmeyecek. İşte bunun farkına vardığımız zaman dünya çok değişecek...

 • KK
  15.00 Karma

  Arkadaşlar basit ama etkili bir taktik ile zarardan kara geçmek için bir önerim olacak. Örneğin 3000 satoshi’den aldığınız coin 1000'e düştü ise aynı miktarda alın ki ortalamanız 2000 olsun. 2200'e gelse bile %10 kara geçersiniz.

 • Ocak 2018 düzenlendi 10.00 Karma

  Arkadaşlar felaket tellallarına, o uçacak bu uçacak şu batacak diyenlere itibar etmeyin. Elinizdeki coini zararına satmayın elbet değerini bulacak. Satış emrini %5 üzerine ekleyip unutun. Her zaman doğru hamleyi yapamayabiliriz.

  Özetle : Refleks ile alım satım yapmayalım.

  Alım satım yaparken 5 ana kural

  1 Portföyünüzü çeşitli tutun, böylece riski dağıtmış olursunuz ve fırsatları değerlendirme şansınız olur.
  2 Porföyünüzü, uzun ve kısa vadeli olarak ikiye bölün.
  3 Kendi araştırmanızı yapın,kendinize güvenin!
  4 Alırken de, satarken de acele etmeyin, en büyük düşmanınız korkudur.
  5 Sabırlı olun ve duygusal hamleler yapmayın.

 • -9.00 Karma

  2 yıl içinde edindiğim tecrübeler'e dayanarak coin dünyasında şunu öğrendim ki biz küçük yatırımcılar hep yem olduk size örnek vereyim trx 0.3 ten 29-30 cent e kadar çıkıp bir anda düştü xvg 0.3 ten 25 centlere çıktı o da üzdü alanların elinde patladı küçük yatırımcı zarar ile cıktı balinalar için %10 kar bile iyi para trx düşüş sebebi manipülasyon yapıldı trx kurucusu justin'in elindeki trxleri bozdurduğu yazıldı ve btc'nin de artış göstermesi ile büyük balinalar btc'ye yöneldi şimdi asıl meseleye gelelim balinalar ne yapıyor 0.3 cent iken alıp düşüşe geçene kadar bekliyorlar bizim gibi 500 usdlik değil 20 - 30 btc lik alıyorlar haliyle zararsız çıkmak istiyorlar ve panik satışları olduğu an domino taşı gibi düşüş oluyor ve olan bizlere oluyor ama balinalar değeri dolar seviyesinde olan coinleri sevmezler mesela iota niye kaldı yerinde neden 6 usd ye bile gelemedi ? Okadar proje ortaklık olumlu haberler neden etki etmedi ? Kerizler sirkeleme olayı budur işte ne olduğunu bile anlayamazsınız bir anda çakılır sonra bekle allah bekle çıkmasını yada zarar ile satarsın size tavsiyem uzun vadede eth gibi dash gibi coinlere yönelin pump dump coinlerinden uzak durun almayı demiyorum ama hırs yapmayın %20 gördüğün an çekil kafan rahat etsin çıkarsa da üzülme kar dan zarar et ama paran yanmasın küçük yatırımcı büyük coinlere yönelirse uzun vadede hiç bir zaman kaybetmez balinlara yem olmayın onlar vur kaç yapıyor .

 • 0.00 Karma

  Bir coininin değerini btc ile kıyaslayarak nerelere kadar gidebileceğini kestirebilirsiniz.. 21.000.000 adet olan Btc ile kıyaslıyorum çünkü borsalarda btc üzerinden işlem yapıyoruz. Dikkat etmeniz gereken o alt coinin kaç adet çıkarılabileceği ve dolaşmda olan sayısı.. örneğin bir x coinden 100.000.000.000 tane varsa ve değeri 1$ ise , aslında çok da ucuz bir coin değildir.. baştaki 6 sıfırı atıp, 21 e bölerek o an ki fiyatıyla çarparsanız btc ile kıyaslayabilirsiniz.. == 100.000 / 21 = 4761 x 1 = 4761 $ .. yani bu coin 100 $ olacak umudunuz epey bir bekleyeceğiniz anlamına gelir.. Örneğin rippleın btc kıyas değeri 9000$ civarıdır ve yeterince doymuştur. btc yükselişe geçtiğinde btcleriniz rippleda tutunamayabilir, erir. Uzun vadede her bir coin tl değerini hacim arttıkça arttıracaktır, ama yükselen bir coinin tatmin değerini ölçemez iseniz btcleriniz balinalar tarafından yutulur. Tecrübeyle sabittir, kardeşiniz olarak nacizane uyarımdır. Gerisi size kalmış, bol kazançlar.. Hercoinin adetini ve işlem hacmini coinmarketcap sitesinden öğrenebilirsiniz.

 • KK
  15.00 Karma

  Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir.
  Sir John Templeton

 • KyoKyo
  -14.00 Karma

  Kriptopara işi ile ilgilenen arkadaşlarımıza kendimce 1-2 tavsiye vermek istiyorum.

  -) Kimseye kriptopara işinde olduğunuzu söylemeyin böylece fiyatlar düştüğü zaman boş konuşup moralinizi bozamazlar.
  -) Kimseye, internette veya gerçekte, ne kadar kriptoparanız olduğunu söylemeyin.
  -) Size para karşılığında, para kazandıracağını iddia eden kişilere inanmayın.
  -) Size para karşılığında tavsiyeler verip, iyi yatırım yaptıracağını söyleyenlere inanmayın.
  -) Ücret ile size tüyo vereceğini söyleyenlere inanmayın.
  -) Ücret ile size kriptopara ile ilgili bilgi/eğitim/kurs vereceğini söyleyenlere inanmayın, zaten internette ücretsiz olarak tonlarca bilgi mevcut.
  -) Ücret ile sizi pump&dumb gruplarından haberdar edeceğini veya gruba alacağını söyleyenlere inanmayın.
  -) Ücret ile sizi telegram veya diğer kazanç gruplarına almayı vaad eden kişilere inanmayın.
  -) Ücret ile size para kazandırma bot vs. satacağını söyleyenlere inanmayın.

 • 15.00 Karma

  Aşağıdaki saydıklarımı öğrenmeden coin piyasasına girmeyin. Sadece üzülürsünüz. Eliot Dalgası ve ABC düzeltmeleri, Üçgen Formlar, Omuz Baş Omuz Formları, MACD, RSI, Pozitif ve Nagatif Uyumsuzluklar, Fibonacci.

  Uyumsuzlukların saatlik, 15 dakikalık ve 1-3 dk lık olarak takip edilmesi faydalıdır. Saatlik takip 1-2 günlük trendi, 15 dakikalık 12-24 saatlik trendi 1-3 dakikalık ise anlık trend hakkında bilgi verir.

  Çalışabileceğiniz linkler..

  Tahta Analiz Sitesi

  https://tr.tradingview.com/chart/

  Üçgen Formlar

  https://www.investaz.com.tr/yatirim/elliot-dalga-teorisi

  Pozitif ve Nagatif Uyumsuzluk MACD Analizi

  http://piyasarehberi.org/…/115-teknik-analizde-uyumsuzluklar

  RSI Kullanımı

  https://www.gcmforex.com/egitim/teknik-analiz/gostergeler/

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .